Sözcü Plus Giriş

Yassıada teklifi Meclis’ten geçti!

Yassıada teklifi Meclis’te oybirliği ile kabul edildi. TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen teklif ile; 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra, Yüksek Adalet Divanı'nın verdiği tüm kararlar hükümsüz hale getirilecek. Yassıada'da yargılananlara ya da varislerine tazminat hakkı doğacak.

Güncellenme: 15:09, 26/06/2020
Yassıada teklifi Meclis’ten geçti!

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve 192 milletvekilinin imzasını taşıyan kanun teklifi, 27 Mayıs 1960 darbesinin sonunda kurulan Yüksek Adalet Divanı tarafından gerçekleştirilen ve ‘Yassıada yargılamaları' ile dönemin Başbakanı Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan idam edilirken, teklif, Yüksek Adalet Divanının kullandığı yetkilerin hukuki dayanağını oluşturan ve halen yürürlükte bulunan kanun hükümlerini geçmişe dönük olarak yürürlükten kaldırıyor.

Yassıada yargılamalarından zarar görenler ve mirasçıları tarafından zararlarının karşılanması istemiyle yapılacak başvuruları değerlendirmek ve karara bağlamak üzere Cumhurbaşkanı tarafından bir komisyon kurulacak.

Mağdur yakınlarına belli bir miktar tazminat ödenmesi öngörülüyor.

ŞENTOP’TAN VEKİLLERE TEŞEKKÜR

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Yassıada yargılamalarının hukuki dayanağının kaldırılmasına yönelik kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesine ilişkin, “Meclisimiz, millet vicdanının sesi olarak, Yassıada’daki sözde mahkemenin hukuk alemindeki varlığını ortadan kaldırmıştır. Bu kutlu çabada emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Meclisimizi, komisyon aşamasından kabule kadar gösterdiği teveccühten dolayı tebrik ediyorum” dedi. (DHA/İHA)

İlginizi ÇekebilirYassıada yargılamalarının geçersiz sayılmasını içeren teklif Meclis'teYassıada yargılamalarının geçersiz sayılmasını içeren teklif Meclis'te İlginizi ÇekebilirDemokrasi ve Özgürlükler Adası nerede? Demokrasi ve Özgürlükler (Yassıada) eski ve yeni hali...Demokrasi ve Özgürlükler Adası nerede? Demokrasi ve Özgürlükler (Yassıada) eski ve yeni hali...
Yayınlanma Tarihi:23:06,
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more