Sözcü Plus Giriş

Domuz gribi belirtileri neler? Domuz gribi tedavi yöntemleri

Domuz gribi son yıllarda sıkça rastlanan hastalıklardan biri haline geldi. Özellikle yaşlılar, çocuklar, kronik hastalığı bulunanlar ve hamilelerin daha fazla risk altında olduğu domuz gribi nadiren insanlara bulaşmaktadır. Peki Domuz gribi belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? İşte tüm detaylar.

Güncellenme: 19:48, 18/01/2020
Domuz gribi belirtileri neler? Domuz gribi tedavi yöntemleri

Domuz gribi bir çok kişi tarafından en fazla merak edilen hastalıklar arasında yer alıyor. Domuz gribi, nadir durumlarda insanlara geçebilen bir domuz hastalığıdır. Peki domuz gribinin belirtileri nelerdir? Hangi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır? İşte domuz gribine dair merak edilenler…

DOMUZ GRİBİNİN İNSANLARDAKİ BELİRTİLERİ NELER

Domuz gribinin belirti ve semptomları, diğer grip suşlarının neden olduğu enfeksiyonlara benzer ve şunları içerebilir:

– Ateş (her zaman değil)
– Titreme
– Öksürük
– Boğaz ağrısı
– Burun akıntısı veya tıkanıklığı
– Sulu, kırmızı gözler
– Vücut ağrıları
– Baş ağrısı
– Yorgunluk
– İshal
– Mide bulantısı ve kusma

Grip belirtileri virüse maruz kaldıktan yaklaşık bir ila üç gün sonra ortaya çıkar.

Belirtiler düzenli grip benzeri tedavilerle tedavi edilebilir. Bununla birlikte, bir doktor hastayı domuz gribi şüphesinin doğruluğu konusunda muayene etmeli ve bireysel semptomların nasıl tedavi edileceği ile ilgili tavsiyelerde bulunmalıdır.

DOMUZ GRİBİ HAKKINDA BİLGİLER

Domuz gribi, nadir durumlarda insanlara geçebilen ve birçok Influenza A virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. En yaygın olarak, domuz gribi H1N1 influenza alt tipindedir. Bununla birlikte, domuz gribi virüsleri bazen H1N2, H3N1 ve H3N2 gibi diğer alt türlerden gelebilir.

İnsanları enfekte eden 2009 domuz gribi salgını H1N1 alt tipiydi. Domuzda gelişmesine rağmen, 2009 salgını virüsünün tamamen domuzdan bulaşmadığını bilmek önemlidir. Virüs, kuş, domuz ve insan gribi türlerinden kaynaklanan grip genlerinin bir kombinasyonunu içerir. İnsanlarda domuz gribinin görülmesi birkaç nedene bağlıdır. Bunlar:

Enfekte domuzlarla temas: Domuz gribine yakalanmanın en yaygın yoludur. Enfekte domuzlarla herhangi bir temas, bulaşma riskini daha olası kılar.

Enfekte olmuş insanlarla temas: Bu, domuz gribine yakalanmanın daha az yaygın bir yoludur, ancak özellikle enfekte olmuş bir kişiyle yakın temasta olanlar için bir risktir.

İnsanları domuz gribi H1N1 suşuna karşı korumak için bir aşı üretildi. Bu, 2009 ve 2010 yıllarındaki grip salgınının ardından piyasaya sürüldü.

Domuz gribinin durumu bir salgından mevsimsel tipte bir Human influenza türüne dönüştü. Özel aşı şimdi daha genel mevsimsel grip aşıları ile değiştirildi.

İlginizi ÇekebilirDomuz gribiyle ilgili gerçeklerDomuz gribiyle ilgili gerçekler
Yayınlanma Tarihi:19:46,