Sözcü Plus Giriş

Prof. Dr. Faruk Aydın: Birinci dalganın ikinci pikindeyiz

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, Trabzon'daki corona virüsü vaka artışlarına dikkat çekerek "Şehir olarak birinci dalganın ikinci pikindeyiz" açıklamasını yaptı. Prof. Dr. Aydın, ildeki pozitiflik oranının yüzde 8'den yüzde 20'lere çıktığına dikkat çekti.

Güncellenme: 09:33, 18/08/2020

Dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgınıyla mücadele sürerken, Trabzon’da kent genelinde alınan tedbirlere ilişkin denetimler de devam ediyor. Kentin işlek cadde ve sokaklarında, vatandaşların özellikle maske ve mesafe tedbirlerine yeterince uymadığı gözlemleniyor. Bazı vatandaşların maskesiz dolaştığı, bazılarının ise polisi görünce maske taktığı dikkat çekerken, kimilerinin de maskeyi koluna taktığı görüldü.

‘TRABZON OLARAK MART- NİSAN AYLARINDAKİ SAYIYI GEÇMİŞ BULUNUYORUZ’

KTÜ Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, Trabzon ve Gümüşhane bölgesinin artan olgu pozitifliğine girdiğini söyledi.

Aydın, “Gümüşhane zaten Bakan tarafından açıklandı. Riskli şehirlerden sayılıyor. Trabzon’da, Mart ve Nisan aylarında yaptığımız çalışmalar ve sonuçlarında geldiğimiz nokta oldukça başarılıydı. Normalleşme, Bakanımız tarafından maske, mesafe ve hijyen koşullarına uymak koşullarıyla önerilmişti. Bayram gibi insanları bir araya toplayan çeşitli nedenlerle insanlar bir araya gelerek kurallara uymadığı kanısındayım.

Gümüşhane ve Trabzon’u birlikte çalışıyoruz. Trabzon ilçelerinde artık pozitifliklerin sayısı giderek artmaya başladı. Hem ilçelerimiz hem de merkezde pozitifliklerimiz devam ediyor. Gerçekten de ikinci pikteyiz. Trabzon olarak Mart-Nisan aylarındaki sayıyı geçmiş bulunuyoruz. İkinci bir pik yapmış durumdayız.

POZİTİFLİK ORANI YÜZDE 20’LERE ÇIKTI

Maske, mesafe ve hijyen kurallarına tam olarak uyum gösterilmesini herkesten istirham ediyorum. Başka türlü bu mücadeleyi kazanamayız. Ortalama pozitiflik oranımız yüzde 8 ile 12 arasında değişiyordu. Oysa şimdi yüzde 20’lerin üzerine çıkıyor. Biz şehir olarak birinci dalganın ikinci pikindeyiz” dedi. DHA

İlginizi ÇekebilirSon dakika... Türkiye'nin günlük corona verileri açıklandı! İşte 17 Ağustos tablosu...Son dakika... Türkiye'nin günlük corona verileri açıklandı! İşte 17 Ağustos tablosu...
Yayınlanma Tarihi:09:27,