İŞKUR işsizlik ödeneği başvurusu nasıl yapılır? İşte İŞKUR işsizlik maaşı başvuru ekranı

Çeşitli nedenlerden dolayı işsiz kalan vatandaşlar İŞKUR işsizlik ödeneği başvurularını sürdürüyor. Sınırlı bir süre de olsa işsizlik maaşından faydalanmak isteyenler İŞKUR'un işsizlik maaşı başvuru işlemlerini merak ediyor. Belirli şartları taşıyanlar İŞKUR işsizlik ödeneğine başvuru yapabiliyor. İşte tüm detaylar...

İŞKUR işsizlik ödeneği başvurusu nasıl yapılır? İşte İŞKUR işsizlik maaşı başvuru ekranı

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından aylık olarak belirli şartları taşıyan vatandaşlara ödeme sağlanıyor. Sınırlı süre için sağlanan işsizlik maaşı için aranan şartların başında kişinin kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmış olması aranıyor. İŞKUR'ın işsizlik ödeneği başvuru sayfasını ve başvuru şartlarını yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Foto: shutterstock

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

Türkiye’de çalışanların güvencelerinden birisi de işsizlik maaşıdır. İŞKUR kendi istek ve kusuru dışında işten çıkartılan ya da haklı fesihle ayrılan çalışanlara son 3 yıldaki prim gün sayılarına göre 10 aya kadar maaş ödemektedir.

İşsizlik maaşı alabilmenin belirlenen şartları bulunmaktadır;

-Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

-Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,

-Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

-Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İş yerinizle sözleşmeyi feshettiğiniz tarihten en geç 30 gün sonra işsizlik maaşına başvuru yapmak gerekiyor. İŞKUR ofislerine gidip yüz yüze başvuru yapıldığı gibi www.iskur.gov.tr adresinden de online olarak başvuru yapılabilir.

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

EVDE İŞSİZLİK MAAŞI NASIL ALINIR?

PTT AŞ'den yapılan yazılı açıklamada, corona virüsü salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında bazı illerde giriş çıkışların kısıtlandırılması sonucu veya herhangi bir nedenle resmi ikametinde bulunmayan müşterilerin işsizlik sigortası, iş kaybı tazminatı, ücret garanti fonu ödemesi ve kısa çalışma ödemelerini kolaylıkla alabilmeleri için yeni önlemler alındığı ifade edildi.

Tüm İŞKUR ödemesi hak sahiplerini kapsayan söz konusu uygulamayla, kayıtlı cep telefonlarına SMS ile PTT'nin internet sitesine yönlendirici özel bir link gönderileceği belirtilerek, kişiye özel tek kullanımlık formun online olarak doldurulacağı vurgulandı.

İşsizlik maaşı için İŞKUR başvurusu nasıl yapılır? İşsizlik maaşı başvuru şartları neler? İlginizi Çekebilir İşsizlik maaşı için İŞKUR başvurusu nasıl yapılır? İşsizlik maaşı başvuru şartları neler? Kısa çalışma ödeneği başvuru sorgulama sayfası… İŞKUR IBAN kaydı nasıl yapılır? İlginizi Çekebilir Kısa çalışma ödeneği başvuru sorgulama sayfası… İŞKUR IBAN kaydı nasıl yapılır? İşsizlik maaşı yattı mı? İşsizlik maaşı ödemeleri hangi gün yapılacak? İlginizi Çekebilir İşsizlik maaşı yattı mı? İşsizlik maaşı ödemeleri hangi gün yapılacak? İşsizlik maaşı şartları neler? İşsizlik maaşı yattı mı? İlginizi Çekebilir İşsizlik maaşı şartları neler? İşsizlik maaşı yattı mı?
banka Corona Ekonomi internet işsizlik maaşı kurban nasıl yapılır sigorta söz Türkiye yüz yüze