ABD’den Afganistan itirafı: Sivilleri öldürdüler

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı General Frank McKenzie, ABD’nin 29 Ağustos’ta Afganistan’a düzenlediği hava saldırısını “trajik bir hata” olarak nitelendirerek, “Saldırıda 7’si çocuk toplam 10 sivil hayatını kaybetti” dedi.

ABD’den Afganistan itirafı: Sivilleri öldürdüler

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı General Frank McKenzie düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin 29 Ağustos'ta Afganistan'ın başkenti Kabil'de bulunan Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı yakınlarında düzenlediği hava saldırısına ilişkin soruşturmanın sonucunu açıkladı.

McKenzie, IŞİD’in Horasan koluna yönelik düzenlendiği belirtilen saldırı sonucu teröristlerin değil, sivillerin hayatını kaybettiğini kabul etti.

Saldırıda yanlış aracın hedef alındığını ve 7'si çocuk toplam 10 sivilin hayatını kaybettiğini belirten McKenzie, “Soruşturmamızın sonunda saldırının trajik bir hata olduğu sonucuna vardık. Soruşturma sonucuna göre, saldırıda hedef alınan araçta bulunanlar dahil hayatını kaybeden 10 kişinin IŞİD’in Horasan kolu ile hiçbir bağlantısı yok ve ABD güçlerine yönelik direkt bir tehlike arz etmiyorlar” dedi.

CENTCOM Komutanı olarak bu saldırının tüm sorumluluğunu üstlendiğini vurgulayan McKenzie, “Yürekten özür diliyorum” ifadesini kullandı.

SAVUNMA BAKANLIĞI SALDIRIYI SAVUNMUŞTU

ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) 29 Ağustos'ta düzenlenen hava saldırısının hemen ardından yapılan açıklamada, saldırının 26 Ağustos'ta Kabil'deki havalimanının yakınlarında düzenlenen terör saldırısını üstlenen IŞİD’in Horasan koluna yönelik gerçekleştirildiği ifade edilmişti.

Savunma Bakanlığı, söz konusu saldırının sivil can kayıplarına yol açmış olabileceğini kabul etse de vurulan aracın patlayıcı yüklü olduğunu düşündüklerini belirterek saldırıyı savunmuştu.

İlerleyen günlerde ABD medyasına yansıyan haberlerde ise saldırıda hedef alınan aracın sürücüsünün ABD merkezli bir örgüt için çalışan bir yardım görevlisi olduğu ve ailesi için su bidonları taşıdığı ileri sürülmüştü.

BİDEN DUYURMUŞTU

ABD Başkanı Joe Biden, 14 Nisan'da ABD’nin 1 Mayıs’tan itibaren Afganistan’dan geri çekilmeye başlayacağını ve sürecin Dünya Ticaret Merkezi, İkiz Kuleler ve Pentagon'a yönelik terör saldırılarının 20. yıl dönümü olan 11 Eylül’e kadar tamamlanacağını duyurmuştu.

ABD'nin ardından NATO tarafından yapılan açıklamada ise, “Birliklerimiz birlikte Afganistan'a gitti, şimdi birlikte çıkıyoruz” denilmişti.

47 BİNDEN FAZLA SİVİL ÖLDÜ

ABD’de Brown Üniversitesinin “Savaşın Maliyetleri” projesindeki tahminlere göre ABD, 20 yıl süren savaş için 2 trilyon dolardan fazla para harcadı.

2001 yılından bu yana 47 bin 245 Afgan sivilin öldürüldüğü, milyonlarca kişinin de yerinden edilerek Pakistan, İran ve Avrupa’ya kaçtığı belirtildi.

ABD Savunma Bakanlığı verilerine göre 2001 yılından bu yana Afganistan’da 2 bin 442 ABD askeri öldürülürken, 20 bin 666 asker de yaralandı. NATO birliklerinden ise bin 144 personel hayatını kaybetti.

Putin: Afganistan'daki durumun dünya güvenliğini nasıl etkileyeceği bilinmiyor İlginizi Çekebilir Putin: Afganistan'daki durumun dünya güvenliğini nasıl etkileyeceği bilinmiyor Al Jazeera: Taliban Türkiye'yi Afganistan'a davet etti İlginizi Çekebilir Al Jazeera: Taliban Türkiye'yi Afganistan'a davet etti

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...