Afganistan’ın yeni Merkez Bankası Başkanı belli oldu: Fotoğraf iddiası tartışma yarattı

Afganistan yönetimini ele geçiren Taliban önceki gün yeni hükümeti ve görevlileri resmen duyurdu. Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Hacı Muhammed İdris'e ait olduğu iddia edilen fotoğraf sosyal medyada gündem oldu. Ancak çok konuşulan fotoğrafın İdris'e ait olmadığı öğrenildi.

Afganistan’ın yeni Merkez Bankası Başkanı belli oldu: Fotoğraf iddiası tartışma yarattı

Dünya ABD önderliğindeki batılı güçlerin 20 yıllık görevi bitirerek ülkeden ayrılmasından oluşan boşluğu değerlendiren Taliban’ı konuşmaya devam ediyor… Önceki gün yeni hükümeti ve görevlileri kamuoyuna tanıtan Taliban’ın birçok ismi eleştiri oklarını üzerine çekerken bugün ise Merkez Bankası başkanlığına atanan Hacı Muhammed İdris gündem oldu.

Twitter üzerinde paylaşılan fotoğraflarda Taliban’ın Merkez Bankası başkanı olarak atadığı Hacı Muhammed İdris, bir çalışma masasında dizüstü bilgisayarının karşısında otururken görülüyordu. Ancak sosyal medyada dolaşan fotoğrafın gerçeği yansıtmadığı, fotoğrafta bulunan kişinin Hacı Muhammed İdris olmadığı öğrenildi.

SAHTE FOTOĞRAFA ÇOK SAYIDA YORUM YAPILDI

Sosyal medyada paylaşılan hatalı görsele birçok yorum yapıldı. Bazı kullanıcılar, “Afganistan’ın yeni Merkez Bankası Başkanı’nı tanıtıyoruz” yorumunu yaparken, diğerleri de “Kritik görüşmelerde bu adamla mı konuşulacak”, “Bu gerçek mi”, “Kalaşnikof- para politikası kredibilitesi için sihirli bir silah mı”, “Bu adamı Taliban bünyesinde bilgisayarı açmayı başaran tek insan olduğu için mi bu göreve almışlar” yorumları yapıldı.

Afganların çaresizliği büyüyor: 'Ailem açlıktan ölmesin diye kızımı satıyorum' İlginizi Çekebilir Afganların çaresizliği büyüyor: 'Ailem açlıktan ölmesin diye kızımı satıyorum' Afganistan'dan kaçan cumhurbaşkanı neden kaçtığını anlattı İlginizi Çekebilir Afganistan'dan kaçan cumhurbaşkanı neden kaçtığını anlattı