Fransız adalet bakanı ‘yasadışı çıkar elde etme’ ile yargılanacak

Fransa Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti, hakkında "yasadışı çıkar elde etme" şüphesiyle yürütülen soruşturma kapsamında 16 Temmuz'da Cumhuriyet Adalet Divanı'nda (CJR) yargılanacak.

Fransız adalet bakanı ‘yasadışı çıkar elde etme’ ile yargılanacak

Fransa'da Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti hakkında “yasadışı çıkar elde etme” şüphesiyle yürütülen soruşturma devam ederken, Dupond-Moretti'nin 16 Temmuz’da Cumhuriyet Adalet Divanı’nda yargılanacağı aktarıldı.

MAİLLERİN İÇERİĞİNE ULAŞILDI

Fransa basınında yer alan haberlerde, Adalet Divanı celbinin perşembe günü Moretti'ye teslim edildiği ifade edildi. Bakanları yargılamaya yetkili tek divan olan CJR’nin soruşturma komitesinin 3 sulh hakimi, geçtiğimiz perşembe günü Adalet Bakanlığının binasında arama yaptırmış, arama çalışmaları 15 saat sürmüştü. Dosyaya yakın bir kaynak ise, Dupond-Moretti'nin telefonlarından birine el konulduğunu ve birkaç iş ortağının da maillerinin içeriğine ulaşıldığını iddia etti.

SORUŞTURMA AÇILMIŞTI

Hakimler Sendikası ve yolsuzlukla mücadele derneği olan Anticor’un şikayetleri üzerine geçtiğimiz ocak ayında Dupond-Moretti hakkında “yasadışı çıkar elde etme” iddiasıyla soruşturma açılmıştı. Dernekler, Dupond-Moretti'yi daha önce avukat olduğu davalara Adalet Bakanı yetkilerini kullanarak müdahale etmekle suçluyor.

Eski bir avukat olan Bakan Dupond-Moretti, soruşturmayı “hakimler sendikalarının bir manevrası” olarak nitelendirip kınayarak, dava ile ilgili “son derece sakin” olduğunu ifade etti.

Fransa'da tartışmalı 'ayrılıkçılık' yasa tasarısı yeniden onaylandı İlginizi Çekebilir Fransa'da tartışmalı 'ayrılıkçılık' yasa tasarısı yeniden onaylandı Fransa'da 4'üncü dalga alarmı İlginizi Çekebilir Fransa'da 4'üncü dalga alarmı
Adalet Bakanı Avukat Corona dava Fransa Meclis Perşembe Reuters Sağlık Sağlık Bakanı