Suriye’yle ilgili yeni gelişme! Hükümet ve muhalefet aynı masada

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde Suriye Anayasa Komitesi’nin 6. tur görüşmeleri başladı. Komite müzakereleri BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen’in arabuluculuğunda gerçekleştirilirken, 6. tur toplantılarının ana gündemi "Yeni Suriye anayasası taslağının hazırlanması" olarak açıklandı.

Suriye’yle ilgili yeni gelişme! Hükümet ve muhalefet aynı masada

Suriye hükümeti ve muhalefet temsilcileri ile sivil toplum kuruluşlarından oluşan, anayasanın yazımından sorumlu taraflar İsviçre’nin Cenevre’de bir araya geldi.

GÖRÜŞMELER BAŞLADI

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’ndeki Suriye Anayasa Komitesi’nin 6. tur görüşmeleri, BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen başkanlığında başladı.

TASLAK METİN ÜZERİNDE ÇALIŞACAKLAR

Suriye Anayasa Komitesi bünyesinde hükümet, muhalefet temsilcileri ile sivil toplum kuruluşlarından oluşan toplam 45 kişilik komisyon yeni anayasanın taslak metni üzerinde çalışacak. Toplantıda birlikte çalışmaya bağlılığın ve birlikte çalışma usullerinin ele alınması planlanıyor.

“GERÇEK BİR SÜREÇ BAŞLATMAMIZ GEREK”

Konuya ilişkin dün basın toplantısı düzenleyen BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, “Suriye'de yeni bir anayasa için taslak hazırlama sürecini ilk kez başlatıyoruz” dedi.

Suriye'de çözümün aciliyeti bakımından insani duruma vurgu yapan Pedersen, “İnsani yardıma muhtaç 13 milyondan fazla Suriyeli var ve yüzde 90’a yakını yoksulluk sınırının altında yaşıyor. BM Güvenlik Konseyi’ne yaptığım son brifingde durumu anlattım. Güvenlik Konseyi’nde şimdi bir araya gelmemiz ve bu süreci ilerletmek için Suriye halkının yararına gerçek bir süreç başlatmamız gerektiğini yineliyorum” ifadelerini kullandı.

Cenevre'de başlayan görüşmelerden çıkabilecek sonuçların Suriye'nin geleceğinde ne gibi roller oynayacağı tarafların uzlaşması ve yapılan uzlaşmaya riayet etmelerine bağlı olacak.

“UMUT DOĞDU”

Avrupa Birliği (AB) Dış Eylem Servisi, AB’nin Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının başlamasından memnuniyet duyduğunu ve Suriye'de çözüm için umut doğduğunu açıkladı.

Rusya ile Suriye arasında kritik görüşme İlginizi Çekebilir Rusya ile Suriye arasında kritik görüşme

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...