Sözcü Plus Giriş

Trump’a kendi kalesinden darbe: Bir an önce istifa edip gitmeli…

ABD’de Cumhuriyetçi Senatör Pat Toomey, kendisi de Cumhuriyetçi olan ABD Başkanı Donald Trump için, “Ülkemiz için en iyi yolun Başkanın istifa edip bir an önce gitmesi olduğunu düşünüyorum" dedi.

Güncellenme: 23:22, 10/01/2021
Trump’a kendi kalesinden darbe: Bir an önce istifa edip gitmeli…

ABD'de Başkan Donald Trump'ın destekçilerinin 6 Ocak'taki Kongre Binası baskını ile başlayan siyasi kriz devam ediyor. Cumhuriyetçi Senatör Pat Toomey katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada, kendisi de Cumhuriyetçi olan Başkan Trump için, “Ülkemiz için en iyi yolun Başkanın istifa edip bir an önce gitmesi olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Yakın zamana kadar Trump’ın destekçisi olan Toomey, Trump'a istifa çağırısından bulunan ikinci Cumhuriyetçi senatör oldu. Senatör Toomey, ABD'nin seçilmiş Başkanı Joe Biden’ın Trump'tan Başkanlık görevini devralmasına sadece 10 gün kaldığını dikkat çekerek, suçlamalar için gerekli zamanın olmadığını ifade etti.

Toomey, “Seçimden sonra Başkanın davranışının öncekinden farklı olduğuna dair hiçbir şüphe olduğunu sanmıyorum” ifadelerini kullanarak, Trump'ın çılgınlık seviyesine geldiğini, kesinlikle düşünülemez ve affedilemez bir faaliyette bulunduğunu açıkladı.

Cumhuriyetçi Senatör Lisa Murkowski ise geçtiğimiz cuma günü yaptığı açıklamada, Trump’ın derhal istifa etmesi gerektiğini belirtmiş, Cumhuriyetçilerin Trump'tan ayrılmaması durumunda kendisinin partiden ayrılmayı düşüneceğini açıklamıştı.

Öte yandan ABD Temsilciler Meclisi’ndeki demokratlar, yarın Trump'ın azledilmesi için resmi suistimal suçlamalarında bulunacaklarını açıklamıştı. (İHA)

İlginizi ÇekebilirUçaktaki Trump yanlılarına pilottan 'ıssız bir yere bırakma' tehdidiUçaktaki Trump yanlılarına pilottan 'ıssız bir yere bırakma' tehdidi İlginizi ÇekebilirDonald Trump'ın yeğeninden çarpıcı sözler: 'Bir an evvel görevden alınmalı'Donald Trump'ın yeğeninden çarpıcı sözler: 'Bir an evvel görevden alınmalı'