Yoğun bakımdan deniz kenarına: 114 gün sonra gün ışığına çıktı

İspanya'da 114 gün boyunca yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren bir corona virüsü hastası, solunum cihazlarından kurtulup nefes almaya başlayınca aylar sonra ilk kez deniz kenarında gün ışığına çıktı. Hospital del Mar'dan Dr. Andrea Castellvi, bu durumun hastalara savaşmak için güç verdiğini söyledi.

Yoğun bakımdan deniz kenarına: 114 gün sonra gün ışığına çıktı

Aralık 2019’da Çin’de ortaya çıkan corona virüsü, dünya çapında yarattığı kaosta can almaya devam ediyor. Salgının en çok etkilediği ülkelerden biri de İspanya. Worldometers’ın verilerine göre ülkede salgın başından bu yana 3.2 milyon vaka ve 74 bin can kaybı kayıtlara geçti.

Sağlık çalışanları corona virüsüyle mücadele eden hastaları hayatta tutmak için ellerinden gelen çabayı gösterirken, bugün ülkedeki en uzun süre yoğun bakımda kalan hastalardan birinin gösterdiği gelişme uluslararası basının da dikkatini çekti.

Joan Soler Sendra.

Barcelona’da yaşayan 63 yaşındaki Joan Soler Sendra, Kasım 2020’de iki erkek kardeşiyle birlikte corona virüsüne yakalandı. Kardeşleri süreci evlerinde geçirirken, Sendra yüksek ateş ve solunum güçlüğü yaşamaya başlayınca hastaneye kaldırıldı.

Hospital del Mar’da tedavi gören Sendra, durumunun ağırlaşması üzerine yoğun bakıma alındı. Solunum cihazına bağlanan hasta, yaklaşık dört ay boyunca yaşam mücadelesi verdi. 114 günün ardından yoğun bakım mücadelesinden zaferle ayrılan Sendra, bu hafta itibarıyla solunum cihazı desteği olmadan nefes alabilmeye başladı.

Hastanede yoğun bakım ünitesinden sorumlu ikinci isim olan Dr. Andrea Castellvi ve ekibi, Sendra’nın bu gelişiminin ardından önemli bir adım attı. Hastaya ‘deniz ve güneş’ terapisi uygulamaya karar veren ekip, Sendra’yı hasta yatağında da olsa dışarı çıkardı.

‘SAVAŞMA GÜCÜ VERİYOR’

Aylar sonra ilk kez deniz kenarına giden ve gün ışığına çıkan Sendra’ya kardeşi Jaume Soler de eşlik etti. Jaume doktorların verdiği karar için, “Bu bizim için büyük bir moral oldu” dedi.

Dr. Castellvi ise yaptığı açıklamada, “Yoğun bakımdaki hastaların dışarı çıkıp ailelerini görmesi, deniz ve güneşin tadını çıkarabilmesi, savaşmaya devam edebilmeleri için güç veriyor. Sendra da adım adım ilerleme gösteriyor” ifadelerini kullandı.

İspanya'da corona virüsü uyarısı: 4'üncü dalga mümkün İlginizi Çekebilir İspanya'da corona virüsü uyarısı: 4'üncü dalga mümkün

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Barcelona Çin Corona Dünya Güneş İspanya Reuters Sağlık Sağlık Bakanlığı
Loading...