2 yıl borsa simsarlığı yapan borsa ajanı olabilecek

Bugünkü Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre, en az 2 yıl borsa simsarlığı yapan ya da en az 3 yıl borsa üyesi yanında mesleki hizmet görenler borsa ajanı olabilecek.

2 yıl borsa simsarlığı yapan borsa ajanı olabilecek

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren kararıyla borsa simsarı ve ajanı olmanın şartı değiştirildi.

Buna göre, en az 2 yıl borsa simsarlığı yapanlar veya en az 3 yıl borsa üyesi ya da ajanı yanında mesleki hizmet görerek bu durumu borsadan alınacak belgeyle ortaya koyanlar borsa ajanı olabilecek.

Borsa ajanı ‘başkasının adına ve hesabına vekil sıfatıyla borsada alım satım yapan’ olarak tanımlanırken, ‘borsa alım satımlarında yalnız aracılık yapanlara’ ise borsa simsarı deniliyor.

SERTİFİKA ZORUNLULUĞU KALKTI

Öte yandan kararla, borsa alım satımlarında sadece aracılık yapabilmek için sertifika zorunluluğunun kaldırıldığı duyuruldu.

Buna göre, en az bir yıl süreyle borsa üyesi ya da ajanı yanında mesleki hizmet görerek bu durumu belgeleyenlerin de borsa simsarı olması sağlanacak.

Borsa İstanbul'da tersine göç devam ediyor İlginizi Çekebilir Borsa İstanbul'da tersine göç devam ediyor IMF: Fosil yakıt kullanımında azalma olmazsa iklim hedeflerine ulaşamayız İlginizi Çekebilir IMF: Fosil yakıt kullanımında azalma olmazsa iklim hedeflerine ulaşamayız

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...