Goldman Sachs yıl sonu petrol fiyatı tahminini 90 dolara yükseltti

Goldman Sachs, 2021 sonu için Brent petrol varil fiyat tahminini 90 dolara yükseltti

Goldman Sachs yıl sonu petrol fiyatı tahminini 90 dolara yükseltti

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, talebin artması ve Ida Kasırgası’nın ABD’nin petrol üretimine verdiği hasarın küresel arzda daralmaya yol açması nedeniyle Brent ham petrol fiyatları için yıl sonu tahminini 80 dolardan 90 dolara yükseltti.

Petrol fiyatları Pazartesi günü varil başına 79.19 dolardan işlem görürken, ABD Batı Teksas Orta (WTI) ham petrolü varil başına 75.08 dolardan işlem gördü.

2023 TAHMİNİ 85 DOLAR

2023 petrol tahmini de 20 dolar artışla 85 dolara yükseltildi.

Goldman ayrıca küresel doğalgaz kıtlığının petrole dayalı elektrik üretimini artıracağı için talep artışının olabileceğini öngördü.

NÜKLEER ANLAŞMA BEKLENTİSİ ERTELENDİ

Banka ayrıca İran ile nükleer anlaşma beklentilerini erteledi. 2022'nin Nisan ayına kadar bir anlaşma olmasını beklemediğini ifade eden banka, önceki tahminlerinde bu yıl içerisinde anlaşma beklediğini belirtmişti.

Viyana'daki görüşmelerden anlaşma çıkması ve ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını kaldırması halinde İran'ın ham petrol ihracatının artması bekleniyor.

Çin'de enerji krizi: Bazı bölgelere elektrik verilemedi, fabrikalarda üretim durdu İlginizi Çekebilir Çin'de enerji krizi: Bazı bölgelere elektrik verilemedi, fabrikalarda üretim durdu Dolar yeni zirveyle haftaya başladı İlginizi Çekebilir Dolar yeni zirveyle haftaya başladı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...