Merkez Bankası enflasyon tahminini yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu yılın 3. Enflasyon Raporu’nu açıklıyor. 3 ay önceki raporda yüzde 12,2 olan TCMB'nin yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 14,1'e yükseltildi.

Merkez Bankası enflasyon tahminini yükseltti

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün açıklanan kararlarının ardından küresel piyasalarda karışık bir seyir izlenirken, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Enflasyon Raporu takip ediliyor.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın 3. Enflasyon Raporu'nu açıklıyor. Kavcıoğlu, rapora dair sunumun ardından gazetecilerin ve ekonomistlerin sorularını yanıtlayacak.

2021 YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ 1,9 PUAN ARTIRILDI

Banka, 2021 sonu enflasyon tahminini yüzde 12,2’den yüzde 14,1’e yükseltti. 2022 yıl sonu tahmini de yüzde 7,5’ten yüzde 7,8’e çekildi.

Bir önceki Enflasyon Raporu’nda, enflasyonun 2021 sonunda orta noktası yüzde 12,2 olmak üzere, yüzde 10 ile yüzde 14,4 aralığında gerçekleşeceği öngörülmüştü.


Raporda, 2021 yılı sonu gıda enflasyonu tahmini yüzde 13,0’dan yüzde 15,0’e çekildi. 2022 yılı sonu gıda enflasyonu tahmini yüzde 9,8’den yüzde 10,1’e yükseltildi.

“Emtia fiyatları, kur ve artan talep enflasyonu yukarı yönlü etkiledi” diyen Kavcıoğlu, “Küresel ölçekte devam eden arz kısıtları, üretim darboğazları ve taşıma maliyetleri , üretici fiyatlarının artmasına neden oluyor” ifadelerini kullandı.

Banka, yıl sonu petrol fiyatı ve ithalat fiyatları tahminlerini yükseltti.

SWAP AÇIKLAMASI

Kavcıoğlu, rezervleri güçlendirme amaçlı yabancı ülkelerle yapılan swap (döviz-TL takası) anlaşması girişimlerine ilişkin “Swap anlaşması için görüştüğümüz ülkeler var, inşallah yakında yeni anlaşmalar olduğunda hepiniz duymuş olacaksınız” dedi.

Fed Başkanı Powell: Fed faiz artırmayı düşünmeye yakın değil İlginizi Çekebilir Fed Başkanı Powell: Fed faiz artırmayı düşünmeye yakın değil IMF Türkiye için büyüme tahminini düşürdü İlginizi Çekebilir IMF Türkiye için büyüme tahminini düşürdü Ekonomik güven endeksi Temmuz'da yükseldi İlginizi Çekebilir Ekonomik güven endeksi Temmuz'da yükseldi