18 yaş üstü aşı ne zaman olacak? 18 yaş üstü aşı tarihi belli oldu…

Türkiye’de corona virüsü salgınına karşı aşılama programında yeni bir aşamaya geçiliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı sırasının 18 yaş üzerine geldiğini bildirdi. Cuma gününden itibaren 18 yaşından gün almış olan herkes aşı randevusu alabilecek.

18 yaş üstü aşı ne zaman olacak? 18 yaş üstü aşı tarihi belli oldu…

Sağlık Bakanlığı tarafından kademeli olarak gerçekleştirilen aşılama sürecinde sıra 18 yaş üstü vatandaşlara geldi. Bilim kurulu toplantısı sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklamada aşı sürecine değindi ve yeni aşamayı açıkladı.

18 YAŞ ÜSTÜ AŞI NE ZAMAN OLACAK?

Açıklama sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Fahrettin Koca, 18 yaş üstü aşılamayla ilgili şu ifadeleri kullandı;

* Biz özellikle şu dönemde hızla 18 yaş ve üzeri olan vatandaşımızı aşılamak istiyoruz. Bunu ne kadar erken dönemde yapabilirsek toplumsal bağışıklığı o kadar erken sağlamış olabileceğimizi ve ülkemize girme ihtimali olan mutasyonlara da erken dönemde bir çözüm olacağına inanıyoruz.

* Cuma günü itibarıyla 18 yaşından gün almış olan bütün vatandaşlarımızı tanımlamış olacağız. Yani cumadan itibaren 18 yaşından gün almış olan herkes randevu alabilir olacak.

* Bizim hedefimiz 18 yaş üstü aşılanabilir olma durumu olan, yani hastalığı geçirenleri düşündüğümüzde 55 milyona yakın vatandaşımız olduğunu, 55 milyona yakın vatandaşımızı da Kurban Bayramı'na kadar en az yüzde 70'inin en az bir doz aşılanmış olmasını sağlamak istiyoruz.

AŞILAMADA SON DURUM

* Şu ana kadar bize Sinovac aşısının 100 milyon dozu gelmesi gerekiyordu, en geç nisan sonunda. Şu ana kadar gelen aşı miktarı 34 milyon.

* BioNTech 4.5 milyon gelmişti mart sonuna kadar. Devamında, haziranda 30 milyon doz aşının gelmesi şeklinde sözleşme yapmıştık, eylül sonuyla 120 milyon. Bu 30 milyondan 20 milyon aşı şu ana kadar gelmiş oldu.

* Pazartesi ve salı 5 milyon daha gelmiş olacak. Belki 30 milyona tamamlanmış olması temmuzun ilk 3-4 günü içerisinde olabilir.

* Uğur Hoca da bu noktada hassasiyetle üzerinde durmaya gayret ediyor. 30 milyonun tamamlandıktan sonra ülkemize gelişinin daha iyi olabileceğini, ben başta olmak üzere sorumuzun aşı olacağını, aşı gündeminden çıkmak için 30 milyon aşıdan sonra daha çok üretim ve ar-ge olmak üzere başka konuları konuşmak üzere sağlıklı olacağını söyledim. Kendileri de sanırım bayramdan sonra gelmiş olacak. Sputnik'ten de 400 bin doz geldi, testleri yapılıyor.

* Rapiel doz etik kurulundan geçti. Sinovac, Biontech ve Turkovac aşımızı yapmak üzere bir çalışma başlatıldı. Aşının etkinliğiyle ilgili çalışma yayına hazır hale getirilme noktasına geldi.

* Ama ben önden şunu söyleyebilirim: Yaş arttıkça, ek hastalık arttıkça koruyuculuğun giderek azaldığını görüyoruz. Ama genç yaş grubunda ek hastalığı olmayan kişilerde bu koruyuculuk çok daha yüksek.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
aşı randevusu Bilim BioNTech Corona Cuma kurban Pazartesi Sağlık Sağlık Bakanı Sağlık Bakanlığı salı Sinovac Türkiye
Loading...