İSPARK Genel Müdürü görevden alındı

İBB şirketlerinden İSPARK’ın Genel Müdürü Murat Çakır’ın görevden alındığı öğrenildi. İSPARK kısa süre önce “zarar” tartışmaları ile gündeme gelmişti. İBB kaynakları Çakır’ın resmi olarak izinde olduğunu açıklarken CHP kaynakları ise Çakır görevinden alınmadığını kendisinin istifa ettiğini dile getirdi.

İSPARK Genel Müdürü görevden alındı

 

2020 yılının Aralık ayında İSPARK A.Ş Genel Müdürlüğü görevine getirilen Murat Çakır ile yollar ayrıldı. Yeni İBB yönetiminin görev döneminin başında İSPARK A.Ş'ye genel müdür olarak getirilen Çakır, daha sonra başka şirkete atanmış 2020 yılının Aralık ayında tekrar görevine dönmüştü. Çakır İBB şirketleri İstanbul Ulaşım A. Ş ve Kültür A.Ş'de de genel müdürlük görevi yürütmüştü.

İBB kaynakları Çakır'ın resmi olarak izinde olduğunu açıklarken görevden alındığı iddialarını doğrulamadı. Ancak CHP kaynaklarından edinilen bilgiye göre ise Çakır görevinden kendi isteği ile ayrıldı ve özel bir şirket ile yeni bir iş için anlaştı. Çakır'ın yerine şu anda daha önce İSPARK Genel Müdürlüğü yapan Derya Atacan vekalet ediyor.

ZARAR TARTIŞMASI

AKP döneminde zarar tartışması ile gündemde olan şirket, kısa süre önce yine aynı konuyla gündeme geldi. Korkusuz yazarı Can Ataklı,  İBB’ye bağlı en büyük şirketlerden biri olan İSPARK'ın iflasa sürüklendiğini, konkordato ilan edebileceğini yazmıştı.

İBB Sözcüsü Murat Ongun da iddiaları yalanlamış, 2021 yılında İSPARK'ın pandemiye rağmen kâra geçeceğini söylemişti. Zarar iddiası, AKP'liler tarafından da uzun süre tartışıldı.

Kulislerde dolaşan bilgilere göre şirketin mali durumuna ilişkin eleştirilerin yükselmesi CHP içinde ve İBB üst düzey yönetiminde rahatsızlık yarattı. Çakır'ın önceki dönemdeki yöneticilerle çalışmaya devam edip değişiklik yapmamasının da rahatsızlık nedenlerinden biri olduğu söyleniyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...