Makine Kimya Endüstri Kurumu anonim şirket oluyor

AKP, Makine Kimya Endüstri Kurumu'nun (MKEK) anonim şirketi olmasını düzenleyen teklif, TBMM'ye sundu. AKP Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, "Makine Kimya'yı özelleştirme baskısından kurtarıyoruz. Hazine'ye bağlıyoruz" dedi.

Makine Kimya Endüstri Kurumu anonim şirket oluyor

AKP Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can ve milletvekili arkadaşlarının imzasını taşıyan 12 maddelik yasa teklifi; ‘Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketi Hakkında Kanunu’nda değişiklik öngörüyor.

Teklifin ayrıntılarından bahseden AKP’li Ramazan Can, Makine Kimya’nın yerli ve milli savunmanın göz bebeği olduğunu söyledi.

“HAZİNE’NİN MÜLKİYETİNDE OLACAK”

Teklifle Makina Kimya’nın daha iyi bir yere gelebileceğini belirten Can, dünya silah sanayi ile rekabet edebilecek hukuki altyapıya kavuşmak için bu teklif hazırladıklarını aktardı. Can şu ifadeleri kullandı;

*Hazine’nin mülkiyetinde olacak. Makine Kimya’yı özelleştirme baskısından kurtarıyoruz. Hazine’ye bağlıyoruz. Hazine’nin mülkiyetinde, Milli Savunma Bakanlığı’nın sevk ve idaresinde Türk Ticaret Kanunlarına göre kurulmuş bir anonim şirket olacak. Yani kamunun bir anonim şirketi olacak.

*Bunda amaçlanan; Devletin imtiyazlarından savunma sektörü olarak elzem olduğu için bu imtiyazların devam etmesi. Diğer taraftan da kamuda olduğu için prangalarından kurtularak özel sektör mantığıyla çalışan, istediği yatırımı yapabilen, istediği istihdamı karşılanabilen, istediği mühendise istediği ücreti, istediği işçiye istediği ücreti verebilen serbest, toleransı geniş bir yetki de Türk Ticaret Kanunu hükümleriyle yönetilen bir anonim şirketi olması noktasındaki önerilerimiz karşılanmıştır.

*Bu kanunla asıl murat edilen budur. Makine Kimya’yı o kısıtlarından kurtarıp, özel hükümleri cari bir Türk Ticaret Kanunu’na ilişkin bir şirket nezdine döndürdüğümüzde, şirketin yönetim kurulunun bu elastikiyete sahip olması, bu yetkiye haiz olması lazım.

*Cansiparane mücadele eden, savaş zamanlarında, tehdit zamanlarında mücadele eden bu kardeşlerimizi güçlendirmek için bu mevzuata ihtiyaç duyulmaktadır. DHA

Sülün Osman'a taş çıkartan satış İlginizi Çekebilir Sülün Osman'a taş çıkartan satış

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...