Rize’deki sel felaketinden acı haber: Can kaybı 6’ya çıktı

Rize'de şiddetli yağışa bağlı oluşan selde, can kaybı sayısı 6'ya yükseldi. Kayıp 2 kişiyi arama çalışmaları devam ediyor. Kentte ev ve iş yerlerinin zemin ve bodrum katları selin sürüklediği moloz, taş ve odunlarla kaplandı, otomobiller gömüldü. Öte yandan Meteoroloji Doğu Karadeniz için sağanak ve kuvvetli yağış uyarısı yaptı...

Rize'de dün akşam saatlerinde başlayan sağanak sel ve heyelanları da beraberinde getirdi. 7 saatte metrekareye 220 kilogram yağışın düştüğü kentte, dereler taştı, yollar ulaşıma kapandı, heyelanlar meydana geldi.

Merkeze bağlı Muradiye Beldesi'nde heyelan sonucu çöken evin enkaz atlında kalan Hacer Mert'in cansız bedenine ulaşıldı, enkaz altında kalan 2 kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

Güneysu ilçesinde ise sele kapılan Halil Arıcı kayboldu. Sel ve heyelan bölgelerinde mahsur kalanlar AFAD, AKUT ve İDAK ekiplerince gece boyu güvenli bölgelere tahliye edildi.

HASAR GÜN AĞARINCA ORTAYA ÇIKTI

Rize'de sel ve heyelanların hasarı gün ağarınca ortaya çıktı. Rize-Güneysu karayolu göçük nedeniyle ulaşıma kapatıldı. Ulaşım yan yoldan kontrollü veriliyor.

Güneysu ilçesinde ise yan derenin taşması sonucu ilçe merkezini su bastı. İlçede bazı ev ve iş yerlerinin zemin ve bodrum katları selin sürüklediği moloz, taş ve odunlarla kaplandı, otomobiller gömüldüğü moloz yığınlarında kayboldu. Sabah saatlerinde ekipler ilçede moloz yığınlarını kaldırmak için çalışma başlattı. Vatandaşlarda çamurla dolan iş yerlerini temizlemeye çalıştı.

3 BAKAN BÖLGEDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kente gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Rize İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde yetkililerle görüştü. Arama ve kurtarma çalışmaları hakkında bilgi alan bakanlar sel bölgelerinde incelemelerde bulundu. Bakanlar bugünde bölgede incelemelerini sürdürecek.

TAKVİYE EKİPLER KENTTE

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Rize’deki aşırı yağışlar sonucu bölgedeki olaylara destek vermek amacıyla Erzurum, Samsun ve Ordu il AFAD ekiplerinin bölgeye sevk edildiğini bildirdi. Bu arada Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait bir helikopterde arama kurtarma çalışmalarına destek için bölgeye geldi.

YAĞIŞ SÜRECEK

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Doğu Karadeniz’de görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, Trabzon merkez ve doğusu ile Rize çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (100-200 kilogram/metrekare) olmasının beklendiği duyurdu.

Açıklamada, sağanağa bağlı meydana gelebilecek sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel dolu yağışı ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi. Kentte yöneticilerde dere yataklarından uzak durulması çağrısında bulundu.

ÖLÜ SAYISI 6'YA ÇIKTI

Rize'nin Güneysu ilçesi Ballıdere köyünde heyelan sonucu çöken evin enkazının altında kalan Nuri Cemal Mert (67)  Batuhan Delihasan'ın (45) Ayşe Karali ve Aynur Karali (66) ile oğlu Mustafa Karali’nin (40) cansız bedenlerine ulaşılırken, ölenlerin sayısı, 6’ya yükseldi. Kayıp 2 kişiyi arama çalışmaları ise sürdürülüyor.

ENKAZ ALTINDA KALMAKTAN SANİYELERLE KURTULDULAR

Rize'nin Muradiye beldesinde çöken 3 katlı evden saniyeler önce çıkarak, enkaz altında kalmaktan kurtulanlar ise o anları anlattı. Ömer Mert, “Çok şiddetli yağmur yağıyordu, dere taşmıştı. Her yeri kontrol ettik, sıkıntı yoktu. Komşularımıza gittik, sohbet ettik. Dereden şiddetli su gelmeye başlayınca ‘Evi terk edelim' dedim. Ben sosyal medyadan canlı yayın yaparak birilerinin bizi görmesini istedim. Komşumun evinden çıkınca bir anda arkamda sesi duydum ve dönüp baktığımda evin çöktüğünü fark ettim. Kıyamet kopmuş gibi oldu, çok korktuk. Biz kurtulduk ama 3 kişi enkaz altında kaldı” dedi.

Ayşe Mert de “Biz 4 kişi yıkılan evdeydik. Dükkana su bastığı için dere ağzına müdahale etmek istiyorduk. Enkaz altında kalan Cemal amca ‘Bize gitmeyin' dedi. Enkaz altında kalan Batuhan Delihasan da ‘Ben evde duracağım' dedi. Biz evden çıktık, 10 metre uzaklaştım ki ev yıkıldı. O anları unutamıyorum” diye konuştu.

BAKANLAR SEL BÖLGESİNDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kente gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sabah saatlerinde Güneysu ilçesi ile Büyükköy ve Madenli beldelerinde incelemelerde bulundu. Yetkililerden bilgi alan bakanlar, halka ‘geçmiş olsun’ dileklerini iletti.

2 ÇAY FABRİKASI HASAR GÖRDÜ

Rize'de meydana gelen sel ve heyelanlarda Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne (ÇAYKUR) ait 2 yaş çay fabrikası da hasar gördü. Çaykur'a ait Büyükköy ve Ambarlık çay fabrikaları, sel nedeniyle devre dışı kaldı. Fabrikalarda selin sürüklediği rüsubatın temizlenmesi için iş makineleri ile çalışma başlatıldı. Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, selden etkilenen fabrikaların en kısa sürede devreye alınacağını duyurdu.

“BURADA OLAĞANÜSTÜ DURUM VAR”

Rize’de, sel bölgesinde incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ulaşım açısından herhangi bir sıkıntının olmadığını belirterek, “Dün akşam diğer bakan arkadaşlarla birlikte bölgeye intikal ettik. Tabi burada olağanüstü bir durum var. Belli bölgeler yoğun şekilde yağış aldı. Bizde geceden sabaha kadar müdahale etmeye çalıştık. İlk başlarda kapalı olan yollarımız vardı, acil olarak onları açtık. Şu an için ulaşım açısından herhangi bir sıkıntı yok. Sadece birkaç köyün içinde ulaşamadığımız yerler kaldı. İnşallah onları da bu gece sabaha kadar bitireceğiz” dedi.

“SIKINTILARI TELAFİ EDECEĞİZ”

Bölgede temizlik çalışmalarının sürdürüldüğünü ve tüm sıkıntıları telefi edeceklerini kaydeden Bakan Karaismailoğlu, “İletişim ve haberleşme açısından da kısmen de olsa sıkıntılar yaşadık; ama mobil baz istasyonlarıyla birlikte bu sorunun da üstünden geldik. Şimdi taşkının getirmiş olduğu molozların temizlenmesi çalışmasına başladık. Bizi en çok üzen taraf can kayıplarımızın olması. Onun dışında tüm sıkıntıları kısa sürede telafi edeceğiz. İnşallah en kısa sürede bu afetin izlerini ortadan kaldırdıktan sonra da bir daha böyle afetler olduğu zaman bu kadar hasarın olmaması için de ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağız” diye konuştu. DHA

Rize'de sağanak! Dereler taştı, evleri su bastı, yollar kapandı İlginizi Çekebilir Rize'de sağanak! Dereler taştı, evleri su bastı, yollar kapandı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...