İBB İstanbul’u normalleşme sürecine hazırladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul’u tam kapanma döneminde normalleşme sürecine hazırladı. Yollardaki bakım onarım çalışmalarının yanı sıra su taşkınlarına karşı yağmursuyu kanallarında da düzenli olarak yapılan işlere hız verildi. Ayrıca COVID-19’a karşı 2 darülaceze ve 65 hastanenin bahçeleri ve çevreleri de temizlendi.

İBB İstanbul’u normalleşme sürecine hazırladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), tam kapanma sürecinde asfalttan su taşkınlarına, kamu hastanelerinin temizlenmesinden yolların normalleşme sürecine hazırlanmasına kadar birçok alanda çalışma yaptı. Son bir yılda 130 bin metre yağmursuyu kanalı çalışması yapan İBB Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, yıllardır çözüm üretilemeyen noktalara el atarak, kritik bölgelerde düzenlemeler yaptı.

Kürkçüler ve Necip Fazıl Kısakürek Caddesi'ndeki kanal çalışmasıyla Dudullu'nun önemli bir sorunu sona erdi. Yurttaşlar, yağmur yağdığında cadde üzerindeki kimi dükkanların kullanılamadığından, aşırı yoğunlaşan trafikten ve göllenmelerden dolayı çok sayıda şikâyet bildiriyordu. İBB ekipleri, ilk etapta bölgeye kanal temizliği için gitti. Bazı bacaların düzenli çalışmadığı saptandı. Bu doğrultuda baca ve kanallar yeniden düzenlendi. Bacalar, düzgün bir şekilde çalışır hale getirildi.

DUDULLU'DA KAYIP HAT BULUNDU

Geçmiş dönemlerde yapılmış ancak, süreç içinde yeri kaybedilen Kürkçüler Caddesi'ndeki binlik hata ulaşıldı. Necip Fazıl Kısakürek Caddesi'ndeki 400'lük hatta batık çalışması yapılırken rastlanan binlik hat, bölgenin yağmursuyu sorununun çözümü için önemli bir altyapı donatısı oldu. Bu hat ile 500'lük bir künk bağlandı. Daha sonra da binlik hat üzerinde baca tespit çalışması başlatıldı. Hattın bulunması sayesinde bölge yapılacak altyapı yatırımı maliyetlerinden de tasarruf edildi.

YOLLAR NORMALLEŞME SÜRECİNE HAZIRLANDI

Son bir yılda kent genelinde İBB sorumluluğunda bulunan tüm yollardaki bozuk satıhlar, çukurlar, su göllenmeleri gibi olumsuzlukların giderilmesi için 1 milyon ton kaplama, 250 bin ton yama çalışması yapıldı. Çalışmaların başlamasının ardından ilk etapta Silivri'deki Ortaköy, Laiklik ve Gazitepe caddelerindeki bakım, onarım ve asfaltlama işleri tamamlandı. Beylikdüzü'ndeki Atatürk Bulvarı da yurttaşlar için normalleşme sürecine hazırlandı.

E5'TE YOĞUN ÇALIŞMA

Yeşilköy – İstanbul ve Bakırköy merkezdeki İstanbul caddelerindeki çalışmalar aralıksız sürüyor. Küçükyalı'dan başlayıp Kozyatağı'na kadar süren E5 güzergâhında da çalışma yürütülüyor. Kadıköy'e gidiş yönündeki 9 kilometrelik yolda süren asfaltlama, bakım ve onarım işlerinin en kısa zamanda bitirilmesi amaçlanıyor.

KRİTİK NOKTALARA AĞIRLIK VERİLDİ

İBB Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanı Seyfullah Demirel, “Ataşehir Bulvarı'nın ve Turgut Özal Bulvarı'nın dik kesen caddelerimizin asfalt kaplamasını yapıyoruz. Geçen yıl son baharda birinci tabakasını atmıştık. Yaz mevsimiyle beraber, asfalt sezonunun açılmasıyla beraber ikinci ve son tabakasını, aşınma dediğimiz kaplamayı yapmaya devam ediyoruz. Özellikle tam kapanmanın olduğu bugünlerde kritik olarak gördüğümüz noktalarda asfalt çalışmalarımızı hızlandırdık. Normal günlerde trafiğin yoğun olduğu yerlerdeki yapamadığımız asfalt çalışmalarını, tam kapanma döneminde yapmaya başladık” ifadelerini kullandı.

İKİ DARÜLACEZE VE 65 HASTANE YIKANDI

İstanbul genelindeki Darülaceze/hastane bahçe ve çevrelerindeki temizlik ve yıkama çalışmaları da tamamlandı. Virüsün yayılma riskinin yoğun olduğu Darülaceze, hastane bahçe ve çevreleri, 5-13 Mayıs günleri arasında, toplam 129 personel ile arındırıldı. Yıkamanın yanı sıra mekanik ve elle süpürme işlemleri de yapıldı. Süreç boyunca temizlik araçları 43 kez göreve çıktı.

İBB, çalışmalar kapsamında İstanbulluların yoğun olarak kullandığı 20 yatak ve üstü toplam 65 devlet hastanesinin bahçesi ve çevresini temizledi. İSTAÇ ekipleri, Avrupa Yakası'nda 43, Asya'da ise 22 hastane de görev yaptı. Virüse karşı en hassas olan yaşlıların bulunduğu Kayışdağı ve Okmeydanı'ndaki 2 Darülaceze'de de temizlik işleri hızla bitirildi.

Temizlik faaliyetleri, İBB Sağlık Daire Başkanlığı ve İSTAÇ işbirliğiyle üretilen yüzde 5 yerli dezenfektan içerikli basınçlı su ile gerçekleştirildi.

82 yaşında coronadan öldü, tıklım tıklım cenaze töreni ile uğurladı İlginizi Çekebilir 82 yaşında coronadan öldü, tıklım tıklım cenaze töreni ile uğurladı Corona virüsü aşılarının etkinliği bir kez daha kanıtlandı İlginizi Çekebilir Corona virüsü aşılarının etkinliği bir kez daha kanıtlandı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...