Serpil Yılmaz
Serpil Yılmaz

Ağaoğlu’nun Milas’taki projesine “yeğen” Hacıosmanoğlu girdi: 11 bin 200 anahtar iptal edildi

Müteahhit Ali Ağaoğlu, Muğla ilinin Milas ilçesinde “15 bin anahtar teslim” edeceğini açıkladığı projede, anahtar sayısı 3 bin 800'e düştü.

Ağaoğlu 11 bin 200 anahtardan oldu…

Bu gelişmeden Muğla Çevre Platformu'nun (MUÇEP) haberi olmadığına eminim, Bodrum Belediyesi'nin var mı; hiç sanmam.

Karadenizli iş insanı Ağaoğlu'nun yeğeni ve Trabzon Spor eski başkanlarından İbrahim Ethem Hacıosmanoğlu, projeye “hasılat paylaşımı” modeliyle dahil oldu.

Besim Tibuk'un şirketi Net Holding'in 1988 yılında satın aldığı ve 2004 yılında Ağaoğlu'na devrettiği araziyle ilgili olarak son 2 yıldır yürütülen proje tümüyle ters-yüz oldu.

40 yıldır proje dosyalarında “zamanını bekleyen” proje tamamlandığında 30 bin kişilik bir “yerleşim” planlanıyordu. Son yapılan imar planıyla 4.8 milyon metrekarelik arazide inşaat yoğunluğu tırpanlanıyor.

Avokado çiftliği olacakmış

Hacıosmanoğlu inşaat yoğunluğu düşecek arazide Ağaoğlu'nun “avokado çiftliği” kuracağının altını çiziyor.

Projenin mülkiyeti Ağaoğlu'nun hakim ortak olduğu Akdeniz İnşaat ve Eğitim Hizmetleri şirketinin iştiraklerinden “Ağaoğlu Sürdürülebilir Enerji ve Teknoloji Yatırımlar” da kalmaya devam ediyor.

Projenin Ekim 2022'de başlanması planlanıyor.

Tüm parsellerde inşaat ruhsatlarının etap etap tamamlanacağı ileri sürülen projenin maliyeti ile ilgili bugün bir tahminde bulunmak oldukça güç.

Ne var ki projenin tümünün hayata geçmesi için “güçlü bir finansman” desteğine ihtiyaç olduğu açık.

Bu nedenle Ağaoğlu'nun Muğla-Milas Turizm Yerleşkesi'nde Emlak Konut'un “hasılat paylaşımı ve satış” sözleşmesi modelini uygulaması beklenebilir.

Böyle bir durumda Ağaoğlu'nun Milas'a bayrak dikmesi pek mümkün görünmüyor.

Her bir parselde bir başka “Emlak Konut” müteahhidini görme olasılığı düşük değil.

Ağaoğlu'nu 2019 yılında girdiği finansal darboğazdan, Türkiye Varlık Fonu (TVF) kurtarmıştı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın yönetim kurulu başkanı olduğu TVF, büyük bölümü Ağaoğlu tarafından inşa edilen İstanbul Finans Merkezi Projesi'ni 1 milyar 670 milyon TL'ye satın almıştı.

Kamu ihalelerinin gözdesi

Hacıosmanoğlu'nun 2013 yılında Gezi Eylemleri devam ederken, AKP'nin Kazlıçeşme'de düzenlediği mitingde yer alması ile dikkatleri üzerine çekmişti.

ATR Yapı Proje Sanayi ve Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı da olan Hacıosmanoğlu; aralarında Bodrum, Sakarya, Tarsus, Yalova Devlet Hastaneleri, Kartal Yaşlı Bakım ve
Huzurevi, Bağcılar Hükümet Konağı, İzmir'e mültecilerle ilgili okul, İstanbul Tuzla'da “Geri Gönderme Merkezi”, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi'nin olduğu 30'un üzerinde  kamu ihalesi alarak iktidarın “gözde” müteahhitleri arasında yerini aldı.

İlk etap inşaat ruhsatını aldı

Geçen yıl eylül ayında körfezin kıyısında bulunan yaklaşık 9 milyon 700 bin metrekare alana yaklaşık 4.5 milyon metrekarelik inşaat yapılmasını sağlayacak proje için ÇED raporu onaylanmıştı.

Kararın çıkmasına tepki gösterirken sivil toplum örgütlerinin açtığı davalar devam ederken, Net Holding yaklaşık 26 bin metrekarelik alan için inşaat ruhsatı alındığı açıklandı.

Hisseleri Borsa'da işlem gören Net Holding geçtiğimiz mart ayında Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) şu bildirimde bulundu:

“Bilindiği üzere, Muğla ili Milas ilçesinde bulunan arsa ve araziler üzerinde yapılacak Milas Projesi kapsamında, ‘Düzenlenme Şeklinde Taşınmaz Satış Vaadi ve Hasılat Paylaşımı Esasına Göre İnşaat Sözleşmesi' Net Şirketler Grubu ile Ağaoğlu Şirketler Grubu arasında 2006 yılında imzalanmıştır. Ağaoğlu Şirketler Grubu tarafından şirketimize bugün yapılan yazılı bildirime göre, bu proje kapsamında konut alanı olarak belirlenen 25.708,70 m2 büyüklüğündeki 6501 numaralı parselin inşaat ruhsatları alınmıştır. Diğer parseller ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Loading...