Kültür ve Turizm Bakanlığı Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcılarını Tespit ve Değerlendirme Kurul'unun 2023 ikinci dönem çalışmaları tamamlandı. 

Toplantıda geleneksel el sanatları, Türk süsleme sanatları, aşıklık-ozanlık, zakirlik, halk şairliği, mahalli müzik sanatları ve geleneksel çalgı yapımcılığı, geleneksel el sanatları, Türk süsleme sanatları ile geleneksel tiyatro sanatları alanında toplam 537 başvuru değerlendirildi. 

Kurul toplantısında 364 usta, somut olmayan kültürel miras taşıyıcısı olarak sanatçı tanıtma kartı almaya hak kazandı. 

Haziran ayında gerçekleştirilen birinci dönem toplantısında da 356 ustaya sanatçı tanıtma kartı verilmişti. Böylece, bu yıl 720 ustaya tanıtma kartı verilmiş oldu. 

Somut olmayan kültürel miras taşıyıcısı olarak sanatçı tanıtma kartı almaya hak kazanan yeni ustalarla, Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezi'ne kayıtlı sanatçı sayısı da 6 bin 339'a yükseldi.

ETKİNLİKLERE GÖNDERİLİYORLAR

Tanıtma kartı sahibi sanatçılar, tarihin ve kültürün aktarıcısı olarak yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen sergi, festival ve kültür günleri gibi etkinliklere gönderilerek destekleniyor. 

Böylelikle geleneksel sanatların tanınması, tanıtılması, aktarılması ve bunun sonucunda farkındalık oluşturulması sağlanıyor.