İBB Meclisi’nin temmuz ayı oturumlarının ilk birleşimi Saraçhane’deki başkanlık binasında meclis 1. Başkanvekili Nuri Aslan’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Oturumun başında rutin olarak bir önceki ay alınan kararlarda yapılan maddi hatalara ilişkin düzeltmeler yapıldı. Bu sırada AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş, haziran ayı oturumları sırasında İSPARK otoparklarını ücretsiz kullanımı sonucu doğan maliyetin aylık toplam 20 milyon TL’yi geçmemesi kaydıyla İBB tarafından ödenmesine ilişkin alınan kararda düzeltme yapılmasını istedi.

“O TARAFTA KAFALAR KARIŞIK”

Kararın tutanaklara; “AKP’li meclis üyesi Muhammet Kaynar’ın muhalefeti ile alındığı” şeklinde yansıdığını aktaran Gökkuş, kararın “AKP, MHP, BBP grubunun muhalefeti ile geçti” şeklinde düzeltilmesini istedi. CHP Grup Sözcüsü Gencay Özcan, karara AKP’li üyelerin oturum sırasında “evet” oyu kullandığını, komisyondan da oybirliği geldiğini, sadece Kaynar’ın tek başına “hayır” oyu kullandığını belirterek “Burada sehven yapılan hata düzeltilebilir. Kararda maddi bir hata yok. AKP, bile isteye o madde tartışıldıktan sonra ‘evet’ dedi. O tarafta kafalar karışık” dedi.

“ZİMMETTEN ÇEKİNİYORLAR”

 Gökkuş da “Kimsenin kafası karışık değil. Oylama sırasında kargaşa oldu” dedi. Gökkuş ayrıca önceki dönemde mecliste alınan bir karar nedeniyle Sayıştay’a savunma verdiklerini, 300 milyon TL görev zararı çıktığını hatırlattı. Özcan da  “Zimmetle karşılaşmaktan çekiniyorlar sanırım. Komisyondan geçip geliyor dosyalar. Zamanında düşünselerdi” karşılığını verdi. Tartışmaların ardından görüş birliğine varıldı. İSPARK’ın ücretsiz kullanımlarının İBB tarafından sübvanse edilmesine ilişkin alınan karar oyçokluğuna çevrildi.

KİMLER ÜCRETSİZ KULLANIYOR?

İSPARK’tan itfaiye araçları ve ambulanslar gibi resmi araçlar, hakimler, savcılar, valiler, kaymakamlar, Cumhurbaşkanlığı hizmet birimlerinde görev nedeniyle kullanılan ve İletişim Başkanlığınca yazılı olarak bildirilen araçlar, gaziler, şehit yakınları, engelliler, milletvekilleri, meclis üyeleri, muhtarlar, basın kartı sahipleri tarafından kullanılıyor.

Daha önce ücretsiz kullanımlar İSPARK şirketi tarafından karşılanıyordu. Ancak İSPARK geçtiğimiz ay meclis gündemine gelen talebinde, aylık ortalama 150 bin işlemi bulan ücretsiz ve indirimli kullanım hakkından kaynaklanan gelir kaybının İBB tarafından sübvanse edilmesini istedi.