Rize'de 3 yıl önce meydana gelen selde, dal ve odunlarla kum ve çakıl gibi rüsubatın, ayaklarında tıkanıklık oluşturup taşkına yol açtığı belirlenen 2 köprü için yıkım kararı alındı. İlçe belediyesinin kararıyla, 50 yıl önce Şairler Deresi üzerine inşa edilen beton köprülerin yıkımına başlandı.

Çayeli'nde 13 Temmuz 2020'de etkili olan sağanak, sel, taşkın ve heyelanlara neden oldu. İlçeden geçen Şairler Deresi'nin taşmasıyla çok sayıda bina ve iş yerinin zemin ve bodrum katlarını su bastı, park halindeki otomobiller selde sürüklendi. Binalarda mahsur kalanlar, yüksek katlara çıkıp yardım bekledi. İlçede çok sayıda köy yolu da heyelanla ulaşıma kapandı.

36 KİŞİ MAHSUR KALMIŞTI

İlçe merkezinde sokak, cadde ve yolların göle döndüğü afette; 6'sı çocuk 36 kişi, mahsur kaldıkları yerlerden AFAD ve AKUT ekipleri tarafından kurtarıldı. Selde, dal ve odunların yanı sıra kum, çakıl gibi rüsubatın ayaklarında tıkanıklık oluşturup, taşkına yol açtığı tespit edilen 2 köprü için ilçe belediyesi tarafından yıkım kararı alındı.

Karar kapsamında, iş makineleriyle, 50 yıl önce Şairler Deresi üzerine inşa edilen 6 metre genişliğinde, 50 metre uzunluğunda, 5 metre yüksekliğindeki beton köprülerin yıkımına başlandı. Ulaşımın alternatif güzergahlardan sağlandığı ilçede yenilenecek köprülerle, olası taşkın ve sellerin önüne geçilmesi hedefleniyor.

HEDEF HAZİRANA YETİŞTİRMEK

Çayeli Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi, çalışmalara ilişkin "Bunlar 50 yıl öncesi hesaplarıyla yapılmış işler. Tedbiri şimdiden alıyoruz. Yıkımlar başladı. Kısa sürede köprüler yenilip, derede ıslah edilecek. Öngörümüz, en geç haziran ayında bu köprünün her iki tarafının hizmete girmesidir" dedi.