Dar banttaki hareketine devam eden dolar/TL güne 32,74 seviyesinde yatay başlarken, TCMB'nin döviz rezervlerinde toparlanma geçen hafta da devam etti.

Yerel seçimler sonrasında dolar karşısında nisan ayını yatay, mayısı ise çok sınırlı değer artışı ile kapatan TL, haziranda ise yüzde 1,9 değer yitirdi. Temmuz ayına yüzde 1'e yakın değer kazancıyla başlayan TL, sonraki günlerde kazanımlarını geri vererek bu sabah 09.04'te dolar karşısında 32,74'ten işlem gördü.

REZERVLER YÜKSELDİ

Swap hariç net döviz rezervi, bankacıların hesaplamalarına göre geçen hafta 6 milyar dolar artış kaydederken yerel seçim sonrası geçen üç ayda yaklaşık 83 milyar dolar artışla 18 milyar dolara yükseldi.

Toplam döviz rezervi ise, dört bankacının hesaplamasına göre 5 Temmuz'da sona eren haftada 5.5 milyar dolar artışla yeni tarihi zirve olan 148,5 milyar dolara yükseldi.

Piyasalarda bu hafta veriler ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in makro görünüme ilişkin vereceği mesajlar izlenecek.

Şimşek, perşembe günü Türkiye Bankalar Birliği (TBB) genel kurulu ve TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantılarında konuşacak. Şimşek'in ekonomik görünüm ve enflasyon mesajları takip edilecek.

Haftanın geri kalanında yarın işsizlik, sanayi üretimi verisi ve cuma günü açıklanacak cari denge yakından izlenecek veriler arasında yer alıyor.

Enflasyonla beraber emekli ve memur maaşlarında öngörülen artışlar yakından izlenirken AKP sözcüsü Ömer Çelik hükümetin en düşük emekli aylığında artış üzerinde çalıştığını ifade etti.

Çelik dün akşam yaptığı açıklamada, "Henüz karar verilmiş değil. Şu zamana yetişir diye bir değerlendirme yapmamız söz konusu değil" dedi.