Sosyal medyada paylaşılan 'Alevilerin neden bir PKK'sı olmalıydı' başlıklı yazıyla ilgili Evren Barış Yavuz gözaltına alındı. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medyada yer alan "Alevilerin neden bir PKK'sı olmalıydı" başlıklı yazıyla ilgili resen soruşturma başlattı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, soruşturma sonrası yazıyı yazdığı öne sürülen Yavuz'u 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' ve 'suç işlemeye tahrik' suçlarından gözaltına aldı. Yavuz, işlemleri için İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Şüphelinin, söz konusu yazıyı 1 Ocak 2024'te Galata Köprüsü'nde çekilen bir görselle alıntılayıp paylaştığı öğrenildi.

Yapılan sorgulamada şüphelinin, "terör örgütü propagandası, hakaret ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçlarından kaydı olduğu tespit edildi.

Evren Barış Yavuz, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

NE OLMUŞTU?

Ankara, kamuoyunda artan tepkiler sonrası 9 Nisan günü 54 ürün grubunda İsrail’e ihracat kısıtlaması getirdi. Yasaklanan kalemler arasında uçak benzini ve jet yakıtı da yer aldı.

Yavuz, AKP'nin Filistin mitinginden bir fotoğrafı "Jet yakıtı satmışlar" diyerek paylaştı. Söz konusu fotoğrafda Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Naci İnci ve Selçuk Bayraktar ile Haluk Bayraktar da yer alıyordu.

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Yavuz'un Ekrem İmamoğlu'nun ekibinde yer aldığını ileri sürüp İBB Başkanı'nı hedef almıştı. İBB ise Haluk Bayraktar hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıklamıştı.

Yaşananlar sonrası Yavuz, tartışılan yazıyı kendisinin kaleme almadığını iddia edip, paylaşımındaki fotoğraf seçimini 'talihsizlik' olarak nitelemişti.