Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ahmet Güneştekin’in merakla beklenen sergisi açıldı
Dünyaca ünlü ressamımız Ahmet Güneştekin, 8 yıl aradan sonra İstanbul'da bir sergi açtı. Nesneler üzerinden bellek politikalarının doğasına baktığı işlerinden oluşan, son yıllardaki en kapsamlı kişisel sergisi 'Hafıza Odası' oldukça etkileyici...
Ünal DEMİRKAYA
Exclusive 6 Aralık 2019 - 14:20

Ahmet Güneştekin’in kapsamlı sergisi ‘Hafıza Odası’, Pilevneli Project'in sunumu ve Daax Corporation'ın desteğiyle Pilevneli Mecidiyeköy'de açıldı. Sergi ile ilgili dün gerçekleştirilen özel davetteydim. Davete serginin ev sahipliğini yapan Murat Pilevneli ve Aslı Pamir ile serginin destekçisi Daax Corporation Yönetim Kurulu Başkanı Hassan Gozal'ın yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Zülfü Livaneli, Ahmet Misbah Demircan, Sıla Gençoğlu, Tunay-Yalçın Ayaydın, Zeynep Demirel, Belçim Bilgin, Murat Dalkılıç, Nebil Özgentürk, Elif Dürüst, Hakan Sabancı, Hacı Sabancı, Fulya – Haluk Nayman, Levent Kızıl, Mehmet Aslantuğ, Arzum Onan, Nazlı – Ali Sunal, Sedef Orman, Siren Ertan, Ece-Mahsun Kırmızıgül gibi isimler katıldı.

Soldan sağa: Hassan Gozal, Ahmet Güneştekin, Zülfü Livaneli ve Doğan Yıldırım

Sergide Güneştekin’in farklı sanatsal disiplinlerle etkileşim içinde çalıştığı yapıtları bir araya getirilmiş. Materyalleri yorumlama çeşitliliğine ve sergileme pratiğine bakan sergi, 26 Ocak'a kadar devam edecek.

Hacı Sabancı (solda) ve Hakan Sabancı

“Hafıza Odası”nda sanatçının anıları çağrıştıran nesnelerle ortaya koyduğu enstalasyonları ile kimi şaşırtıcı özellikleriyle dile ve hatta düşüncelere dair neyin doğal olduğu sorusuna bambaşka açılardan bakmamızı sağlayan video yerleştirmeleri yer alıyor. Sergide ayrıca sanatçının çağrıştırıcı fragmanları bir anlatı olarak okunabilecek formda birleştirme süreciyle ortaya koyduğu kırkyamaları; gerçeküstü, grotesk ve çok renkli seramikleri; tuval yüzeyine dışbükey metal yarım küreler yerleştirerek ürettiği boyutlu işleri ve geleneksel pratiklerin dışında kalan yapıtları yer alıyor.

Murat Ülker ve Ahmet Güneştekin

Son güncelleme: 14:34 - 06.12.2019