Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
23. Yapı Kredi Afife Ödülleri sahiplerini buldu… İşte, tiyatronun en iyileri!
23. Yapı Kredi Afife Ödülleri sahiplerini buldu… İşte, tiyatronun en iyileri!
23. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu. Yılın 'En İyi Prodüksiyonu' Dünyada Karşılaşmış Gibi oldu. 'En Başarılı Kadın Oyuncu' ödülünü Funda Eryiğit, 'En Başarılı Erkek Oyuncu' ödülünü ise Öner Erkan aldı. 
Sercan MERİÇ
Kültür Sanat 1 Mayıs 2019 - 11:09

23. Yapı Kredi Afife Ödülleri’nin töreni dün akşam Zorlu PSM’de düzenlendi. Duayen tiyatrocu Haldun Dormen, tören öncesinde konukları karşıladı. Törenin sunuculuğunu Alican Yücesoy ve Ahu Türkpençe üstlendi. Birçok tiyatro ekibinin ve sanatçının katıldığı tören, sadeliğiyle dikkat çekti. Ödüle aday olan tiyatro oyuncularının ve ekibi, tören öncesinde görülmeye değerdi. Jüri üyelerinin dahi törene girerken bilgi sahibi olmadığı ödüller, açıklandığı anda büyük bir coşkunun yaşanmasına vesile oldu.

HAPİSTEKİ TİYATROCU UNUTULMADI

Ödül alan isimler, sansürsüz bir tiyatro isteğini vurguladı. Teftişör’deki rolüyle Yardımcı Rolde En Başarılı Erkek Oyuncu Ödülü’nün sahibi Gökhan Azlağ, sosyal medya paylaşımları nedeniyle hapiste olan tiyatro sanatçısı Cenk Dost Verdi’yi unutmadı.

TAHMİNLER TUTTU

Birçok eleştirmenin ve tiyatro izleyicisinin tahminleri, törene de yansıdı. Törenden önce Fotoğraf 51’deki rolüyle Funda Eryiğit, Dünyada Karşılaşmış Gibi’deki rolüyle de Öner Erkan ödüllerde favori olarak gösterilmişti. Bu tahminler de karşılığını buldu. İki oyuncu da ‘En İyi’ ödülleri kaptı.

Haldun Dormen Özel Ödülü Alice Müzikali’ne, Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü Berkun Oya’ya, Yapı Kredi Özel Ödülü Rüştü Asyalı’ya, Muhsin Ertoğrul Özel Ödülü Ahmet Levendoğlu’na takdim edildi.

BÜYÜK JÜRİÖdülleri belirleyen jüri şu isimlerden oluştu: Prof. Dr. Merih Tangün (Jüri Başkanı), Aslı Aybars, Aslıhan Evrensel, Ayşe Demirel, Op. Dr. Aytun Aktan, Aziz Sarvan, Doç. Dr. Berk Ataman, Boğos Çalgıcıoğlu, Cem Yiğit Üzümoğlu, Deniz Gökçer, Engin Uludağ, Fidan Tek Koşar, Levent Tülek, Görkem Yeltan, Güzin Yalın, Doç. Dr. M. Melih Korukçu, Nergis Çorakçı, Neslihan Yeldan, Nilgün Kasapbaşoğlu, Ozan Ömer Akgül, Özkan Aksu, Pelin Dülgeroğlu, R. Erdem Avşar, Rozet Hubeş, Selçuk Borak, Serap Eyüboğlu, Sercan Gidişoğlu, Serpil Tezcan, Dr. Sündüz Haşar, Şenay Saçbüker, Tevfik Bilgen, Vecihi Ofluoğlu.

Coşkulu bir havada gerçekleşen ödül töreninde en iyiler şöyle sıralandı:

Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülü: Funda Eryiğit (Fotoğraf 51)

Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu ödülü: Öner Erkan (Dünyada Karşılaşmış Gibi)

Yılın En Başarılı Prodüksiyonu ödülü: Krek (Dünyada Karşılaşmış Gibi)

Yılın En Başarılı Yönetmeni ödülü: Çağ Çalışkur (Fotoğraf 51)

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülü: Ceren Taşçı (Yalnızlar Kulübü)

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu ödülü: Gökhan Azlağ (Teftişör)

Yılın En Başarılı Işık Tasarımı ödülü: Yakup Çartık (Bir Peri Masalı Radyum Kızları)

Yılın En Başarılı Sahne Müziği ödülü: Burçak Çöllü (Nihayet Makamı)

Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı ödülü: Canan Göknil (Felatun Bey ile Rakım Efendi)

Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı ödülü: Gökhan Yücesal (Bir Peri Masalı Radyum Kızları)

Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı ödülü: Uğur Kanbay (Eylül)

Yılın En Başarılı Koreografisi: Beyhan Murphy (Alice Müzikali)

Son güncelleme: 12:33 - 01.05.2019