Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Aristophanes’in Eşek Arıları eseri KarmaDrama Sahnesi’nde
Aristophanes’in Eşek Arıları eseri KarmaDrama Sahnesi’nde
Tahminen İÖ. 422 yılında sahnelendiği öngörülen Aristophanes’in Eşek Arıları (Yargıçlar) adlı Antik Yunan komedisi, KarmaDrama tarafından değişik sahneleme disiplinleri kullanılarak sahneye taşındı.
Kültür Sanat 13 Aralık 2017 - 13:39

Antik Yunan komedyasının en büyük temsilcisi ve oyunları günümüze değin ulaşmış tek Atinalı komedya şairi Aristophanes’in kaleme aldığı Eşek Arıları (Yargıçlar) KarmaDrama Sahnesi’nde yeniden yorumlanıyor. Adalet mekanizmasıyla alay eden oyun, o zamanlarda demagog ve savaştan yana olanların, yargıçları kendi siyasi çıkarları uğruna kullandığını, sıradan insanların Spartalılarla işbirliği yapmaktan suçlandığını ve insafsız yargıçlar tarafından çok ağır biçimde cezalandırıldığını aktarıyor.

Atina'nın çarpık adalet mekanizması üzerine kurulan oyunda Aristophanes, babası çılgınca yargıçlık hastalığına tutulmuş bir oğlun, babasını bu illetten kurtarmak için düzenlediği birbirinden komik oyunları anlatıyor.

Oyunun yüzlerce yıl geçmesine rağmen hala güncel olduğu görülüyor.

KarmaDrama’nın sahnelediği oyun, postmodern teknikler kullanılarak derlendi. Oyunun yönetmenliğini A. Togay Kılıçoğlu üstlendi. Damla Özen'in koordinasyonunu üstlendiği oyunun koreografisini Aytül Hasaltun, ışık tasarımını Hakan Özipek, fotoğraf çekimini Oğulcan Delipınar üstlendi. Oyunda Ateş Bars, Doğa Özkol, Hazal Soncul, Işıl Sergen, Nagehan Kayahan, Yiğit Yalkın, Zeynep Güngörenler yer alıyor.

24 Kasım’da prömiyer yapan oyun, 22 ve 23 Aralık’ta KarmaDrama Sahnesi’nde oynanacak.