Ayhan Geçgin ‘Orhan Kemal Roman Armağanı’nı İmamoğlu’ndan aldı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 49. Orhan Kemal Roman Armağanı’nı, “Bir Dava” adlı romanıyla kazanan yazar Ayhan Geçgin’e ödülünü verdi. İmamoğlu, Orhan Kemal anısına verilen ödülün 50’nci yılı için özel hazırlıkları olacağını belirtti.

Ayhan Geçgin ‘Orhan Kemal Roman Armağanı’nı İmamoğlu’ndan aldı

Türk edebiyatının usta kalemlerinden Orhan Kemal anısına düzenlenen 49. Orhan Kemal Roman Armağanı, Metis Kitap etiketiyle yayımlanan “Bir Dava” adlı romanıyla Ayhan Geçgin'in oldu. Ödül töreni, Beyoğlu Kılıçalipaşa Mahallesi'ndeki Orhan Kemal Müzesi'nde gerçekleştirildi. Geçgin, ödülünü İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun elinden aldı. Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü, ödül töreni öncesinde İmamoğlu'na müzeyi gezdirdi.

Orhan Kemal'in şapkasını takan İmamoğlu, usta yazarın ünlü kitaplarını yazdığı daktilosunun önünde fotoğraf çektirdi. İmamoğlu, duygularını, “Bu yük, ağır bir yük” sözleriyle dile getirdi.

Yazar Ayhan Geçgin, ödülü İmamoğlu’ndan aldı.

“50'NCİ YIL İÇİN HAZIRLIKLARIMIZ OLACAK”

Gezinin ardından Geçgin'e ödülünü veren İmamoğlu, Orhan Kemal anısına verilen ödülün 50'nci yılı için özel hazırlıkları olacağını belirtti. “Bugüne geldiğimizde, toplumun eğer hala çok diri bir damarı, çok gerçek bir damarı var ise, o insanların katkısı bu anlamda büyük olur” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

* Türk edebiyatının da bu anlamda belki de Türkiye'mizin son yüzyılına damga vurmuş isimlerinden ve toplumun iç dünyasına büyük katkı sunmuş isimlerinden birisi de Orhan Kemal'dir. Gerçeklik kavramı çok önemli tam da bu noktada. Gerçeklik, toplumun olanın aynısını değil, eksikliklerini ve hatalarını yüzüne vurmakla, aslında yüzleşmek anlamına da geliyor.

Işık Öğütçü, babası Orhan Kemal'in şapkasını İmamoğlu’na taktı.

* Bu manada Orhan Kemal'i iyi analiz etmek çok değerli. Ve gelecek nesillere en iyi şekilde aktarabilmek ve yansıtabilmek de çok kıymetli. Tabii bu manada bize de görevler düşüyor. Şehrimizin kıymetli hemşerisini her daim anılabilir kılmak, bizim için önemli. Ölümsüzleştirmek ve isminin yaşatılmasını sağlamak konusunda iş birliklerimiz ve projelerimiz oluşturulacaktır. Yaşadığı evinden, bölgesine varıncaya kadar neler yapabiliriz, bunun arayışında olacağız.