Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Beyoğlu Sineması artık sinemaseverlerle doluyor
Beyoğlu Sineması artık sinemaseverlerle doluyor
30 Haziran'da kapanacağını açıklayan, ancak başta Cem Altınsaray olmak üzere birçok sinemaseverin kapanmaması için harekete geçtiği Beyoğlu Sineması, önceki döneme göre yoğun ilgi görüyor. Sinema ile ilgili özel bir proje geliştiren ve kapanmasına engel olan Altınsaray, geçen sürede sinemaya olan ilginin geldiği noktayı anlattı...
Sercan MERİÇ
Kültür Sanat 19 Temmuz 2017 - 15:05

30 Haziran'da kapanacağını açıklayan, ancak Cem Altınsaray, Utku Ögetürk ve sinemaseverlerin elini taşın altına sokması ve yeni bir proje geliştirmesiyle hizmetine devam edeceğini ilan eden 30 yıllık Beyoğlu Sineması, gösterimlere devam ediyor. Bundan 15 gün önce sinemanın fuaye alanında yapılan toplantıda yeni projeyi açıklamıştı. Projeyle birlikte sinemanın gelir elde etmesi ve borçlarını düzenli olarak çevirebilmesi adına bir sadakat programı hazırlanmıştı. Programa göre, sinema için 100, 250, 500 ve 1000 TL'lik kartlar tanıtılmış ve satışa çıkarılmış, ilk gün kartlara yoğun ilgi gösterilmişti. Aradan geçen 15 günde Beyoğlu Sineması, kapanacağını açıkladığı sürece göre daha iyi bir duruma geldi. Borçlarıyla birlikte sinemanın işletmesini alan ve önemli bir sorumluluğun altına giren Altınsaray, geride kalan 15 günle ilgili Sozcu.com.tr‘ye açıklamalarda bulundu.

‘MAYIS AYINA GÖRE HARİKULADE BİR İLGİ VAR’

 

Mayıs ayına göre şu anda sinemaya harikulade bir destek olduğunu açıklayan Altınsaray, “300 koltuklu sinemada, mayıs ayı boyunca yani 140 seans boyunca toplam 300 civarında seyirci film izlemiş. Bir anlamda 139 seans boşa çalışmış sinema. Haziran ayına gelecek olursak… 30 Haziran’da sinemanın kapanacağının ilan edilmesinden sonra ortaya çıkan kamuoyu desteği hakikaten inanılmazdı. Biz de Beyoğlu Sineması Kartı’nı projelendirip bu kampanya ile sinemanın mevcut borçlarını kapatabileceğimiz ümidiyle yola çıkarken bu destekten cesaret aldık. Benim sinema yönetimiyle toplantıya girmeden ‘BEN BÖYLE BİR KARTI ALIRIM diyenler… Yarın sinema yönetimiyle toplantımız var. Cesaret olsun bize bu tweet’e bırakacağınız her kalp!’ şeklindeki tweet’ime 4500 kalp bırakıldı. İşte geldiğimiz noktada bunu kerteriz alırsak, maalesef beklediğimiz desteğin gerisindeyiz” dedi.

beyoglusinema
KARİYO&ABABAY VAKFI’NDAN BÜYÜK DESTEK

İki haftanın sonunda çoğu 100 ve 250 TL’lik olmak üzere, toplam 639 adet kart satıldığını açıklayan Altınsaray, Başka Sinema’nın da öncüsü olan Kariyo&Ababay Vakfı’nın 10 bin TL tutarında tam 100 öğrenci kartı aldığını anlattı. Kartların sosyal medyada yapılacak yarışmalarla öğrencilere dağıtılacağını söyleyen Altınsaray, “Öğrenciler olmadan Beyoğlu Sineması’nda gerçek anlamda bir kıpırdanma yaratmak, burayı yeniden yaşayan, nefes alan bir yere dönüştürmek mümkün değil. Kariyo & Ababay Vakfı’na şükran borçluyuz” açıklamasını yaptı.

‘İLK KEZ SİNEMAYA GELEN BİRÇOK GENÇLE TANIŞTIK’

Altınsaray, konunun kamuoyunun gündemine gelmesinin ardından sinemanın seyircilerle dolmaya başladığını ifade ederek, şöyle dedi: “Hayatında ilk kez bu süreçte bu sinemaya film izlemeye geldiğini söyleyen, hatta sinemanın varlığından yeni haberdar olduğunu itiraf eden genç insanlarla tanıştık. İlgi her gün bir öncekinden daha iyi desek yalan söylemiş olmayız. Sürecin başından beri elini taşın altına koymaktan çekinmeyen ve bana yol arkadaşı olan Utku Ögetürk’ün de, benim de tek amacımız sinemanın borçlarını kapatmaktan da öte, bundan böyle borca batmadan, kendi ayakları üzerinde durabilen bir işletmeye dönüştüğünü görmek. Bu çerçevede kurulduğu günden bu yana bağımsız sinemanın kalesi konumundaki bu salonda muhakkak ki etkinlikler önemli bir yer tutacak. Özel gösterimler, toplu gösterimler, gece yarısı gösterimleri, söyleşiler, atölyeler vb. nice şey var peyderpey hayata geçirmeyi planladığımız.”

cemaltinsarayBAŞARI SAĞLANIRSA ÖRNEK OLABİLİR

Altınsaray, “Proje, başka sinemalar tarafından da uygulamaya konulmak istendi mi?” sorusuna ise “Atlas Sineması’nın değerli müdürü Cevdet Abi (Pişkin) her karşılaşmamızda dirseğimden yakalayıp ‘Cem biz de çok zor durumdayız’ diyor. Ben de ‘Ağabey, bana biraz zaman ver, bir nefes alayım, çayını içmeye geleceğim’ diye karşılık veriyorum. Şayet biz Beyoğlu Sineması’nda sadakat kartı projesiyle başarı sağlarsak, diğer sinemaların da aynı yolu izlememesi için hiçbir sebep yok” cevabını verdi.

BEYOĞLU SİNEMASI SADAKAT KARTI AYRINTILARI…

Beyoğlu Sineması Sadakat Kartı internet sitesi (www.beyoglusinemasikarti.com) ve Beyoğlu Sineması gişesinden satışa sunuldu. Kartların detayları şu şekilde:

100TL’lik Öğrenci kartları – bu kartlar yalnızca öğrenci kimliği ibraz eden sinemaseverler tarafından satın alınabilecek. Kart sahipleri kartın geçerli olduğu süre boyunca Beyoğlu Sineması’nda 10 (on) adet film izleme fırsatına sahip olacak.
250TL’lik Sadakat kartları – bu kartlar 250TL tutarında satışa sunularak sinemaseverlerin katkıda bulunmasına imkan sağlıyor. 250TL’lik kart sahipleri kartın geçerli olduğu süre boyunca Beyoğlu Sineması’nda 15 (on beş) adet film izleme fırsatına sahip olacaklar.
500TL’lik Sadakat kartları – bu kartlar 500TL tutarında satışa sunularak sinemaseverlerin katkıda bulunmasına imkan sağlıyor.500TL’lik kart sahipleri kartın geçerli olduğu süre boyunca Beyoğlu Sineması’nda 30 (otuz) adet film izleme fırsatına sahip olacaklar.
1000TL’lik Özel Sadakat kartları – bu kartlar 1000TL tutarında satışa sunularak sinemaseverlerin katkıda bulunmasına imkan sağlıyor. 1000TL’lik kart sahipleri kartın geçerli olduğu süre boyunca Beyoğlu Sineması’nda sınırsız film izleme fırsatına sahip olacaklar.

Son güncelleme: 17:40 - 19.07.2017