Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bir klasiğe modern yorum: Dönüşüm
Bir klasiğe modern yorum: Dönüşüm
Altkat Sanar, Gregor Samsa'nın efsaneleşen klasiği Dönüşüm'ü, tiyatro izleyicisiyle buluşturuyor
Kültür Sanat 4 Nisan 2017 - 14:13

Kafka'nın 1915’te yayımlanan Dönüşüm adlı öyküsünün, insanın iç dünyasını derinden sarsan biçimi, bu defa Altkat Sanat Tiyatrosu sahnesinde can buluyor.

Toplum hızla değişirken insan olmanın ve sistemin insanda yarattığı değişimin gerçekliğini yüzümüze vuran, aynı zamanda gerçeği aramayı, kimlik sorununu, hayatın anlamını, ekonomik sistemin ailede yaşattığı ruhsal sorunları gözler önüne seren Kafka'nın bu önemli eserinin günümüzle örtüşen sarsıcı içeriği performatif bir oyunla öne çıkıyor.

o3

Oyunda Gregor Samsa'yı genç oyuncu Erkan Akbulut canlandırıyor. Yönetmen Müge Saut oyunla ilgili şu, “Bu oyunda toplumsal çürüme ve yozlaşma ile birlikte bireydeki çürümeyi, teknoloji hızı ile birlikte kendinin farkında olmayan insanın neye maruz kaldığını, gerek psikolojik gerek fiziksel deformasyonu gözler önüne seriyoruz. Oyunculuklar ve bir performans sahnesi kurmak oyunun mesajını vermek için önemliydi” ifadelerini kullandı.

o2

Hem yönetip hem oynadığı Dönüşüm'de Müge Saut iç ses olarak sahneye çıkıyor. Diğer rollerde Nevzat Süs ataerkil ailenin babasını canlandırıyor. Aydan Cömert, Bayan Samsa rolünde kadının ailedeki ezilmişliğini gözler önüne seriyor. Bir meta olarak ailenin çocuklarından Greta'yı uzun yıllardır Türkiye'de yaşayan İtalyan oyuncu Camilla Gavagni Cattaneo canlandırıyor. Müdür – Kiracı rollerindeki Selver Çavuş oyunculuğu ile ailenin çaresizleşmesini derinden hissettiriyor.

YAZAN

Franz Kafka

UYARLAYAN

Altkat Sanat

YÖNETEN

Müge Saut

OYUNCULAR

Nevzat SÜS (Bay Samsa)

Aydan CÖMERT (Bayan Samsa)

Camilla GAVAGNİ CATTANEO (Greta)

Erkan AKBULUT (Gregor Samsa)

Selver ÇAVUŞ (Müdür-Kiracı)

Müge SAUT (İç Ses)