Birçok filme ev sahipliği yapan Darcan Köşkü’nde restorasyon

İstanbul Yeşilköy'de 'Süt Kardeşler', 'Tosun Paşa', 'Şabanoğlu Şaban', 'Neşeli Günler' gibi birçok filme ev sahipliği yapan Darcan Köşkü'nde restorasyon çalışmaları başladı.

Birçok filme ev sahipliği yapan Darcan Köşkü’nde restorasyon

İstanbul’un 2021-2022 kültür haritası açıklandı.

Türkiye Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın yayımladığı verilere göre, 114 sit alanına sahip İstanbul’un 2021 sonu itibarıyla 32 bin 854 taşınmaz kültür varlığı bulunuyor ve bu tarihi eserlerin yüzde 78’ini sivil mimari örnekleri oluşturuyor.

Zaman içerisinde yıpranmaya yüz tutan sivil mimari örneklerinin kültürel değerinin korunması amacıyla gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları ise hız kesmeden devam ediyor.

Son olarak İstanbul Yeşilköy’de yer alan ve birçok Yeşilçam filmine mekan olan tarihi Darcan Köşkü’nde restorasyon çalışmaları başladı.

Darcan Köşkü’nün restorasyon çalışmalarını üstlenen Sinem Necipoğlu Mimarlık Kurucusu Sinem Necipoğlu, “Çalışmalarımızı mekanın tarihi özgünlüğüne sadık kalarak gerçekleştiriyoruz” dedi.

Necipoğlu, birinci derece koruma grubuna dahil tarihi köşkün rölöve ve restitüsyonunun, İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından da onaylandığını ifade etti. (DHA)

Loading...