Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Camdan sesler Eskişehir’i büyüledi
Camdan sesler Eskişehir’i büyüledi
Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, dünyanın tek cam bardaklarla müzik yapan Glass Duo ile verdiği konser büyük ilgi gördü
Kültür Sanat 19 Kasım 2016 - 16:00

Polonya Büyükelçiliği ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin birlikte düzenlediği, ‘Camın Tınısı' konserinde, Eskişehirliler ilk kez izledikleri Glass Duo'nun cam bardaklardan çıkardıkları seslerle adeta büyülendi.

3

Uluslararası seviyede cam kadehlerle müzik yapan ilk ve tek ikili Glass Duo Eskişehir'de, Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ile Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi'ndeki ‘Camın Tınısı' konserini Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Polonya Büyükelçiliği Kültür İşleri Sorumlusu diplomat Piotr Jackiewicz ve salonu dolduran sanatseverler izledi.

Konserin ilk bölümünde Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası E. Greig'in Bir Kuzey Masalı Feet Gynt Suites no. 1-2 isimli eserini seslendirdi. İkinci bölümde Glass Dou sahne aldı. Şef Ender Sakpınar yönetiminde Senfoni Orkestrası ile Glass Duo ilk olarak, Bach'ın Toccata re minor isimli parçasını seslendirdiler. Cam bardaklardan Anna ve Arkadiusz Szafraniec'in çıkardıkları seslerin, Senfoni Orkestrası ile bütünleşmesinin güzelliğini Eskişehirli sanatseverler şaşkınlıkla izlediler.

1

Glass Duo ve Senfoni Orkestrası konserde, Sting'in Fragileand if you like the idea, Caykoski'nin Suite from the Swan Lake, Pieces from Ballets, Chopin'den Etude Op. 28 No.9, Piazzola'dan Adios Nonino ve kendi eserleri Songueira'yı seslendirdiler. Polonyalı ikilinin performansı karşısında salonu dolduranlar, alkışlarıyla 4 kez bis yaptırdılar. Glass Duo son olarak, ‘Çemberimde Gül Oya' isimli eseri seslendirdiler. Başkan Büyükerşen ve salonu dolduran izleyiciler ikiliyi ayakta alkışladılar.

4

Konser sonunda Başkan Büyükerşen ikiliye hediye vererek, “ Harika bir gece yaşattıkları için Polonyalı sanatçılara ve Büyükelçiliğe teşekkür ederim” dedi.