Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çıplak Ayaklı Diva Cesaria Bursa’da anılacak
Çıplak Ayaklı Diva Cesaria Bursa’da anılacak
Cabo Verde’nin hasret, aşk ve deniz kokan şarkılarını tüm dünyaya ulaştıran, dünya müziğinin kazandığı en özel isimlerden biri haline gelen Cesaria Evora 19 Haziran’da 58. Uluslararası Bursa Festivali kapsamında çok özel bir konserle anılacak.
Kültür Sanat 18 Haziran 2019 - 13:37

60’larında şöhreti yakalayan, sahnede devleşen, duygu yüklü şarkıları ve dinleyicilerle kurduğu sıcak bağ ile efsaneleşen Grammy ödüllü sanatçı Cesaria Evora'nın şarkılarını ölümünün 8. yılında yine Cabo Verde'nin en özel sesleri Lura, Teofilo Chantre, Jenifer Solidade, Lucibela, Elida Almeida seslendirecek.

ÇIPLAK AYAKLI DİVAYI, ONUN MÜZİKAL MİRASINI YAŞATAN İSİMLERDEN DİNLEDİK

Cesaria Evora'yı kaybetmeden kısa bir süre önce “Moda Bo” isimli şarkıyı sanatçıyla birlikte seslendirmiştiniz. Cesaria Evora ile düet yapmak sizin için nasıl bir deneyimdi?

Lura: Cesaria Evora benim idolümdü. Hayalini kurduğum bir şeyin gerçeğe dönüşmesi muazzam bir his. Onunla şarkı söylemek müthiş bir ayrıcalık. Yaşarken onun benim için ne kadar önemli ve değerli olduğunu ona söyleyebildiğim için kendimi çok mutlu ve şanslı hissediyorum.

Cesaria Evora'dan öğrendiğiniz en değerli şey ne oldu?

Lura: Dünyaca ünlü bir diva olsa bile hep çok tevazu sahibi ve sahiciydi… İnsanlara karşı gösterdiği şefkat ve duyarlılığı kendime örnek alıyorum. Bir de özellikle genç nesle kendi kültürünü ve geleneklerini korumanın ne kadar önemli olduğunu hatırlattı.

Cesaria Evora şarkıları söylemek size nasıl hissettiriyor?

Elida Almeida: Öncelikle çok gurur verici, aynı zamanda büyük bir sorumluluk hissi de taşıyorum. Sahneden inince ona karşı olan görevimi tamamlamış gibi hissediyorum.

Cesaria Evora 2011 yılında aramızdan ayrıldı. Ölümünün üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen onun konserlerle anılacak kadar çok sevilmesini neye bağlıyorsunuz?

Lucibela: Cesaria'nın sesi benzersizdi. Sahneye çıkma şekli, performanslarının sadeliği ama bir o kadar da benzersizliği insanları etkiliyordu. Bu nedenle duygularını hiçbir ayrım yapmadan her kültüre, her millete hissettirebildi. Bir Amerikalı, bir Yunan, bir Türk şarkıların sözlerini anlamasa bile aynı yoğun duyguyu hissedebildi.

Onu yakından tanıma şansınız oldu mu?

Lucibela: Şahsen bir kere tanıştım, 2011 yazında, ölümünden birkaç ay önce bir araya geldik. O sırada Santiago Adası'ndaydı. Benim için o kadar büyülü bir andı ki onunla tanıştığıma inanamıyordum. Ağzımdan “Sen gerçekten Cesaria mısın?” cümlesi çıktı. O da benim elimi tuttu. Keşke daha fazla zaman geçirme şansım olsaydı… Ona dair anıları müzisyen arkadaşlarımdan dinlemekten müthiş keyif alıyorum.

Cesaria Evora için Cabo Verde'yi dünyaya duyurdu diyebilir miyiz?

Jenifer Solidade: O tanınmadan önce Cabo Verde adını birçok insan duymamıştı. Örneğin Portekiz'de turistlere şarkı söylerken bu hangi tür dediğimde insanlar bilmiyor ama Cesaria Evora dediğimde ya da Sodade'yi söylediğimde herkesin çok iyi bildiğini görüyorum. Cesaria ülkemizin ve kültürümüzün bilinmesi açısından çok önemli bir değerdi. Bir müzik elçisiydi!

Bursalıları nasıl bir akşam bekliyor?

Teofilo Chantre: Repertuvar elbette Cesaria'nın söylediği şarkılardan oluşacak. Onun şarkılarını farklı bir yorumla seslendireceğiz. Çünkü her sanatçının sahnede kendi kişiliği, tarzı vardır, duygularını aktarma biçimi farklıdır. Biz de onun müziğini en iyi şekilde aktarmayı ve dinleyicilerle paylaşmayı umuyoruz.