Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Deliler Fatih’in Fermanı filminin fragmanı ortaya çıktı
Osmanlı ordusunun özel kuvvetleri olan 'Deliler'i, ilk kez beyazperdeye taşıyan ‘Deliler Fatih’in Fermanı’ filminin fragmanı yayınlandı. Fragmanıyla dikkat çeken filmin oyuncuları oldukça iddialı...
Kültür Sanat 9 Kasım 2018 - 13:35

23 Kasım’da vizyona girecek ‘Deliler Fatih'in Fermanı’ filminin oyuncuları Erkan Petekkaya, İsmail Filiz, Yetkin Dikinciler, Nur Fettahoğlu, Namık Rüstemhanlı, Berat Efe Parlar ve yönetmen Osman Kaya'nın katılımıyla düzenlenen fragman lansmanı Kanyon’daki Cinemaximum’da gerçekleştirildi.

Filmde Vlad Tepeş'i yani herkesin bildiği adıyla Kazıklı Voyvoda'yı oynayan Erkan Petekkaya, fragmanı ilk kez izledi ve çok heyecanlandı. Petekkaya, “Şimdiye kadar oynadığım rollerin tam tersi bir rol bu. Açıkçası projeyi de korkarak kabul ettim. Çekimler için Aksaray'a ve Niğde'ye gittiğimde, otelde 3-4 gün sonra ‘Ben vazgeçiyorum oynamayacağım' dediğim bile oldu. Teknik açıdan çok zor bir işti, o yüzden teknik ekibe ve yönetmenimiz Osman Kaya'ya özellikle teşekkür ederim. İnşallah seyirci beğenir ve biz de mutlu oluruz” dedi.

Erkan Petekkaya, fotoğraf çekimi sırasında da “Film benden büyük” diyerek afişin önünde diz çöktü.
erkan_petekkaya
“TÜRKİYE'DE ÇEKİLEN EN İYİ AKSİYON FİLMİ”

Filmde Deliler ordusundan Aşkar'ı canlandıran İsmail Filiz, “Çok heyecanlı ve çok mutluyuz. Deliler maalesef tarihimizde unutulmaya yüz tutmuş gerçek kahramanlarımızdır. Bu arkadaşların ‘deli' olmasının sebebi akıl yoksunluğu değil, yüreklerindeki ‘deli' inancıdır. Biz tarihteki gerçek kahramanlarımızı seyirciye hatırlatmaya çalıştık, umarım beğenirsiniz. Türkiye'deki en iyi aksiyon filmini çektiğimizi düşünüyorum” açıklamasını yaptı.

“GECE GÜNDÜZ, KAR KIŞ DEMEDEN ÇALIŞTIK”

Nur Fettahoğlu ise çekimlerden önce çok hassas bir inceleme süreci yaşandığını belirterek, “Çok şahane arkadaşlarımızla birlikte çalıştık ve sonuç, gece gündüz kar kış demeden, şahane görüntülerin çıktığı aksiyonu yüksek bir iş yaptık. Bu işe birlikte baş koyduğumuz için arkadaşlarıma teşekkür ederim” diye konuştu. Yetkin Dikinciler de, şöyle dedi: “Umarım dünya sinemasına güzel bir katkı olur.”

img_0129
4 MİLYON DOLARLIK PROJE

Bütçesi 4 milyon doları aşan, hazırlık süreci birkaç yıl süren ‘Deliler Fatih'in Fermanı’nın çekimleri Aksaray’da gerçekleşti. Aksaray'da 15. yüzyılın adeta yeniden inşa edildiği filmde baş rollerinde rol alan Erkan Petekkaya, Cem Uçan, İsmail Filiz, Yetkin Dikinciler ve Nur Fettahoğlu yer aldı. Filmde toplamda ise 3 bin kişi rol aldı. Binlerce kostüm, film için tasarlandı ve dönemin şartlarına uygun olarak dokunan kumaşlarla dikildi. ‘Deliler Fatih'in Fermanı' filminde özel eğitimli 100'den fazla at kullanıldı.

OSMANLI’DA DELİLER KİMDİR?

Deliler, Osmanlı kara ordusunda görevli bir askeri birliğin ismidir. ‘Deli’ adı verilen süvarilerden oluşan bu birlik, adını savaşlarda üstün cesaret göstermeleri ve farklı giyinme şekilleri sebebiyle almıştır. Gözünü budaktan sakınmayan yürekli ve korkusuz kişiler oldukları için efsanevi bir ünleri olan ‘Deliler’, talimlerini ıslatılmış mermer üzerine çıplak elle tokat atarak yaparlardı. Osmanlı tokadı, ‘Deliler’in güçlerinden çıkmış bir kavramdır. ‘Deliler’, Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş, yükselme ve duraklama dönemlerinde aralarında İstanbul’un Fethi de olmak üzere bütün savaşlarda düşmanla ana ordudan önce karşılaşarak korku salma ve bilgi toplama görevlerini yerine getirmişlerdir.

deliler-ff-fnl-2-mb
Son güncelleme: 14:44 - 09.11.2018