Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Duygu Asena Roman Ödülü, Gaye Boralıoğlu’nun oldu… Seçici jürideki erkek çoğunluğu dikkat çekti…
Duygu Asena Roman Ödülü, Gaye Boralıoğlu’nun oldu… Seçici jürideki erkek çoğunluğu dikkat çekti…
Türkiye’yi kadın hakları özgürlük ve eşitlik konularında “ilk”lerle tanıştıran Duygu Asena’nın anısına, 2007 yılından itibaren verilen Duygu Asena Roman Ödülü, bu yıl Dünyadan Aşağı adlı eseriyle Gaye Boralıoğlu’nun oldu. Ömrünü kadın hakları mücadelesine adayan Duygu Asena adına takdim edilen bu ödül için kurulan jürinin çoğunluğunun erkek olması dikkat çekti.
Kültür Sanat 16 Mayıs 2019 - 13:12

Doğan Kitap'ın Duygu Asena’nın anısını ve fikirlerini yaşatmak için düzenlediği Duygu Asena “Kadının Hâlâ Adı Yok” Roman Ödülü sonuçlandı.

Doğan Hızlan başkanlığında toplanan Metin Celal, Turgay Fişekçi, Filiz Aygündüz, İhsan Yılmaz, Cem Erciyes, Erkan Aktuğ ve geçen yılın kazananı yazar Oylum Yılmaz'dan oluşan seçici kurul, 15 Mayıs 2019 Çarşamba günü yaptığı toplantıda Gaye Boralıoğlu'nu, Dünyadan Aşağı adlı eseriyle ödüle değer gördü.

Jüri, Boralıoğlu’nu “Günümüz Türkiye'si fonunda babalar ve oğullar arasındaki ilişkileri kadın bakış açısı ekseninde derinlemesine inceleyen, Gaye Boralıoğlu'nu, Dünyadan Aşağı adlı romanıyla edebi yetkinliği, anlatı biçimi ve akıcı diliyle” ödüle değer gördüğünü açıkladı. Seçici Kurul ayrıca Şiir Erkök Yılmaz'ın Türk edebiyatına uzun soluklu katkısını göz önünde bulundurarak, kadın dünyasını toplumsal koşullarımız çerçevesinde başarılı bir şekilde anlatan Aile İçi Muhabbet isimli kitabını Jüri Özel Ödülüne layık gördü.

Duygu Asena adına verilen ödülü belirleyen ve 7 kişiden oluşan jüride, sadece iki kadın olması dikkat çekti. O isimler de Filiz Aygündüz ve Oylum Yılmaz’dı.

Gaye Boralıoğlu’nun Dünyadan Aşağı isimli eseri, geçtiğimiz yıl İletişim Yayınları etiketiyle yayınlanmıştı.

 

Son güncelleme: 13:31 - 16.05.2019