Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Fatih Sultan Mehmet’in üvey annesi Mara Hatun kimdir?
Fatih Sultan Mehmet’in üvey annesi Mara Hatun kimdir?
Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinin karakterleri izleyiciler tarafından merak ediliyor. Konstantin, İkinci Murat'ın ölümü üzerine İkinci Mehmet'in üvey annesi Mara Hatun ile evlenmek ister. Fatih Sultan Mehmet'in üvey annesi Mara Hatun kimdir? İşte ayrıntılar...
Magazin 3 Nisan 2018 - 21:12

Mara Hatun kimdir? Mara Hatun’u dizide İdil Fırat canlandırmaktadır. Sırbistan Prensesi Mara, 14 yaşında Sultan Murad'a siyasi evlilik amacıyla gönderilmiştir. Mara çocuk doğurmamış olsa da Fatih Sultan Mehmed'e üvey annelik yapmış ve Mehmed tarafından hep sevilmiştir. Bir hristiyan olan Mara, dinini özgürce yaşamış, baskı görmemiştir. Sultan Murad'ın ölümüyle tahta geçen Mehmed onun bilgisi ve sadakatinden her daim yaralarlanmak ister. Osmanlı'ya ve Mehmed'e olan bağlılığı Mara'yı fetihe giden yolda önemli bir figür haline getirecektir.

Mara Brankoviç ya da Mara Despina Hatun (1416-1487), Sırp despotu Đurađ Branković’in kızı, Osmanlı padişahı II. Murad’ın eşlerinden biri ve II. Mehmed’in üvey annesidir.

II. Murad tahta geçtiği sırada Sırbistan Kralı da Durad Brankovic’tir. 14 yaşındaki kızı Mara Despina’yı II. Murad’a göndermiştir. Bazı tarihi kaynaklar Fatih’in annesinin Hüma Hatun olduğunu yazar ancak Halil İnalcık “Fatih’in annesi cariyedir  ve hıristiyandır.” görüşünü savunmuştur.