Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Trajikomik bir hikayeden doğan ‘Suç Unsuru’
Varyete Film'in ilk uzun metraj sinema filmi 'Suç Unsuru' ilk kez Malatya Uluslararası Film Festivali'nde ve Suç ve Ceza Filmleri Festivali'nde izleyicilerle buluşacak. 
Kültür Sanat 9 Kasım 2018 - 13:16

‘Suç Unsuru’, 9 – 15 Kasım tarihlerinde Malatya Uluslararası Film Festivali Ulusal Panorama seçkisinde Türkiye prömiyerini gerçekleştirecek. Ayrıca İstanbul Uluslararası Suç ve Ceza Filmleri Festivalinde İlk Adım Bölümü’nde de seyirci karşısına çıkacak.

Varyete Film tarafından üretilen filmin yönetmenlik koltuğunda Süleyman Arda Eminçe oturuyor. Senaryo da Eminçe’ye ait… Ekip, Denizatı isimli kısa film ile ismini duyurmuştu. Ekibin ilk uzun metraj film çalışması ‘Suç Unsuru’nun  ile daha geniş izleyici kitlesine ulaşmayı hedefliyorlar. Gerçek bir hikayeyi anlatan Suç Unsuru, Eminçe’nin uzun yıllardır ev arkadaşlığı yaptığı filmin sanat yönetmeni ve yapımcısı Behlül Berk Parça ile 2015 yılında yeni taşındıkları evin ilk misafirlerinin polisler olmasıyla başlıyor… Filmde Bülent Çolak, Koray Erkök, Burak Sarımola, Altuğ Elveriş, Emre Şen, Kaan Songün, Duygu Yıldız, Hamdi Alp, Enis Aybar, Efe Erdal, Tuğba Eskicioğlu, Emin Maltepe gibi isimler yer alıyor.

gercek-ve-trajikomik-bir-hikayeden-dogan-suc-unsuru
FİLMİN KONUSU

Bir gece öncesinde Zeki Demirkubuz'un Bulantı filminin gösteriminden heyecanla çıkan Süleyman Arda, Berk ve Kaan bir arkadaşlarının evinde artık uzun metraja geçmeleri gerektiğini konuşurlar. Artık karar verilmiştir. Fakat çekmeyi düşündükleri polis hikâyesinin yeterli olmadığını fark ederler çünkü daha önce polisle yüzleşme fırsatları olmamıştır. Saat ilerledikçe bu sorularına cevap ararlar. Gecenin sonunda sözleşirler, Kaan ayrılır ve herkes evlerine döner. Henüz yatmışlardı ki musibet gibi gelen bir mucize olur. Süleyman Arda ve Berk, taşındıklarının birinci ayında, tam yerleştik denilen günün şafağında bir operasyona uyanırlar ve hiç beklemedikleri bir suçlamayla karşılaşırlar. Gelenler organize şube ekipleridir; silah kaçakçılığı gibi büyük bir suç ile itham etmektedirler. O sıralar bir Alman dizi projesinde oynayan Süleyman Arda canlandırdığı katil karakteriyle ilgili kötü bir şaka olduğunu düşünür önce. Ancak baskın gerçektir. Ellerindeki mahkeme kararı ile emniyet güçleri, üç buçuk saat süren sorgu ve arama sürecinin sonunda görevlerini tamamlamışlardır. Fakat atlatılan badirenin sebebini anlamlandıramasalar da yaşadıkları travmayı kısa sürede zorda olsa atlatmayı başarırlar. Soruşturmanın ilk saatinin ardından Süleyman Arda, yaşananların aslında beklediği polis hikâyesi olduğunu fark eder, ertesi gece Berk'le birlikte olayları senaryolaştırmaya karar verirler. Günlerce, gecelerce yaşananlar tekrar tekrar anlatılır. Senaryonun iskeletini oluşturan gerçek hikâyeyi kurmaca öğelerle zenginleştirip, eğlenceli ve özgün bir kara komedi çıkarmışlardır ortaya.

suc-unsuru
Çekimlerin tamamlanmasının ardından Süleyman Arda ve Berk yargı süreci devam eden olayın duruşmalarına katılarak yasal hak mücadelesinin de peşini bırakmaz. Mahkeme sürecinin sonunda haksızca maruz bırakıldıkları durum karşısında usul hatası yapıldığı kabul edilir ve yargı, kişi başı olmak üzere 100 TL (Yüz Türk Lirası) manevi tazminat ödenmesi kararı verir. Özel hayatın ihlali, kişilik haklarına tecavüz, kişinin toplumsal itibarının zedelenmesi, devlet kurumlarının usulsüzce kullanılması, hatta insan hayatının tehlikeye atılması karşısında çıkan bu karara itirazlarını sürdürürler. Fakat sonunda haklılıkları kanıtlanmıştır. Halen itirazları ilgili mahkemeler tarafından reddedilerek, tam olarak sonuçlandırılamamaktadır. Her şeye rağmen yine de sonuna kadar gitmeyi göze almış durumdalar.

Son güncelleme: 13:35 - 09.11.2018