Haftanın Kitapları

Haftanın Kitapları

Kapsamlı bir inceleme

Priscilla Mary Işın'dan ‘Avcılıktan Gurmeliğe-Yemeğin Kültürel Tarihi'… Özgün kaynaklara dayanan ve dipnotlarına kadar her ilginç bilgileriyle, kapsamlı bir inceleme vaat ediyor. (Yapı Kredi Yayınları)

avciliktan-gurmeye

Balat'la bağımsızlık

Gazeteci Ahmet Çakır'dan ‘Bana Derler Balatlı'… Yazar, “1960'lı yılların başında her sabah Balat'tan yola çıkarak Draman, Çarşamba, Fatih, Fındıkzade güzergahında gazete satıp birkaç kuruş kazanma çabası. Gayrimüslüm komşular, kahvehane serüvenleri gibi durumları içeren Balat'la bağımsız hep sürdü” diyor. (Alternatif Yayıncılık)

bana-derler

Az bilinen olaylar

Turan Akıncı'dan ‘Sürgün'… Sultan II. Abdülhamit, 33 yıllık hanedanlığının sonunda Mebusan Meclisi'nde yapılan oylamayla tahttan indirildi. Bir serüven romanı gibi okunan bu kitap, dönemin az bilinen olaylarını gözler önüne seriyor. (Remzi Kitabevi)

surgun

İşkence, kırım ve kıyım

Gönül Özgül'den ‘Leman'la Lijin'… Yıl 1915. Osmanlı Birinci Dünya Savaşı'nda. Doğu illerimiz Rus tehdidi ve işgali altında. Ermeni çeteciler dehşet saçıyor. (Bilgi Yayınevi)

lemanla-bijin

Nadide bir eser

Metin Uca'dan ‘Alışmadık Gözde Lens Durmaz'… Bu kitap Hitler'e insancıllığı, Beethoven'a damardan arabeski, Trumph'a da empatiyi öğreten bir taş yapıt. Bu nadide eser sayesinde kaç köçek klasik baleye başladı. (Destek Yayınları)

alisilmadik

Karmaşık ve tehlikeli yol

‘Ayakkabı Gurusu'; Phil Knight'ten Nike'nin yaratıcısının yaşam öyküsü. “İşte en sevdiğim kitaplardan biri. Başarıya giden yolun ne olduğunu enine boyuna anlatıyor. Bu yol karmaşık ve tehlikeli. Hatalarla, mücadelelerle ve fedakarlıklarla dolu. Knight'a bayılacaksınız” -Bill Gates- (Pegasus Yayınevi)

ayakkabi

Bir yol haritası

Barış Müstecaplıoğlu'ndan ‘Hayallere Ulaşma Rehberi'… Düşlerinize erişmek için güvenilir, bilimsel, pratik ve kapsamlı bir yol haritası. Bu kitap hayalleri olan yürekli insanlar için yazılmıştır. (CEO Plus)

hayallere

Neden yazmıştı?

Esin Ulutaş'tan ‘Dokunsan Kalbim Ağlayacak'… “Neden yazmıştı Hacer'in romanını? Ülkede bunca olay yaşanırken, yazacak dünya kadar konu varken hatta kendisinin yaşamı bir roman gibiyken neden Hacer? Bu kadın, yanında çalışmaya başladığı ilk günden etkilemişti onu.” (Kanguru Yayınları)

dokunsan

Bir kahramanlık öyküsü

Metin Soylu'dan ‘Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir'… Kitaptan “Bir Türk subayının örnek maneviyatı olan o kanlı beyaz zarf, Askeri Müze'ye gönderilmiş, Türk çocuklarına ve gelecek nesillere, cevher değerinde bir miras olmuştur.” (Saraçoğlu Yayınları)

bedeli