Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Haftanın Kitapları
Haftanın Kitapları
Özkan Saçkan'dan Haftanın Kitapları...
Özkan SAÇKAN
Kültür Sanat 12 Mayıs 2019 - 07:00

Kilo vermenin ABC’si öğretiliyor

Canan Efendigil Karatay'tan Karatay Diyeti. Bu kitap, klasik bir diyet kitabı değil. “Kibrit kutusu”, “iki yemek kaşığı” gibi anlamsız ölçülerle insanları strese sokmuyor. Yıllardır pazarlanan beslenme balonlarını patlatıyor, doğru beslenmenin ne demek olduğunu anlatıyor. Beslenme ile hücresel/hormonsal fonksiyon bozuklukları arasındaki yakın ilişkiye odaklanan yazar, kilo vermenin ABC’sini öğretiyor, hiç zorlanmadan zayıflamanın ve zayıf kalmanın sırrını açıklıyor. Kilo vermek ve verdiğiniz kiloda kalmak istiyorsanız; kilo verirken halsizlik, bitkinlik, isteksizlik ve yorgunluk hissetmeden, mutlu ve enerjik bir şekilde yaşamayı arzuluyorsanız; unutkanlık şikayetlerinden kurtulmayı, düşüncelerinizin berraklaşmasını ve yaptığınız işe kolaylıkla konsantre olmayı hedefliyorsanız bu kitap tam size göre… (Hayykitap)


Ekoloji mücadesine çözüm yolları

Ters Köşe Ekoloji. Ekoloji mücadelelerine mimarlık disiplini içinden geliştirilebilecek alternatif çözüm yollarının peşine düşen bu derleme, ekolojik, yeşil, sürdürülebilir yapıların üzerine inşa edildiği temelleri sarsarak mimarlığın kentte ve kırda edinebileceği rolleri sorguluyor. Ayşen Ciravoğlu editörlüğünde ve Can Boyacıoğlu, Semin Erkenez, Berrak Kırbaş Akyürek, Elif Kendir Beraha, Esra Sert, And Akman, Merve Titiz Akman, Zeynep Durmuş Arsan, Özlem Bahadır Karaoğlu, Sevgi Baysal, Fulya Özsel Akipek ve Nurbin Paker'in katkılarıyla hazırlanan kitap, farklı bakış açıları sunan değerlendirmelerle ekoloji bağlamında yeni bir tartışma başlatmayı amaçlıyor. (Puna Yayınları)


İki yakın dostun mektupları

Ferit Edgü, Tezer Özlü'den Her Şeyin Sonundayım: Tezer Özlü-Ferid Edgü Mektupları 1966-1985. Kitapta, bu iki yakın dostun, İstanbul/Paris/Ankara ekseninde birbirlerine yazdığı mektuplar yer alıyor. Yazmayı bir varoluş sorunu olarak gören iki yazarın yayımlamayı hiçbir zaman düşünmedikleri bu mektuplarda, özellikle Tezer Özlü'nün Çocukluğun Soğuk Geceleri ve Yaşamın Ucuna Yolculuk kitaplarından tanıdığımız çırılçıplak dünyasıyla karşı karşıyayız. (Alfa Yayıncılık)


Okulun en havalısı ve en acımasızı

Koray Avcı Çakman'dan Oyunda Kal. Varvar'ı, Yokol'u, Devsil'i ile gizemli bir kent, Varkent! Bilgisayar başında değme korsanları kıskandıracak kadar parlak, okulda sönük bir genç, Asım! Youtuber olmak isteyen arkadaşı, Mali! Varkent'ten bir tanıdık, Melis! Okulun en havalısı ve bir o kadar da acımasızı, Kutay! Süpsüp vidası, pıtpıt teli ile yapılan bir robot! Ağlak mantı, logosu ısırılmış limon olan bir teknoloji devi, haylaz bir papağan… Tüm bunların yolları kesişirse neler olur? (Altın Kitaplar)


Gülmece malzemesi

Afşar Çelik'ten Adayımızsın Hayrettin. “Gülmece” malzemesi bol bir ülkede yaşıyoruz. Muzaffer İzgü, bu malzemeyi, bize rağmen bizim için kullanmayı başaran yazarlarımızdan biri. On milyonu bulan okuru için tükenmek bilmeyen enerjisiyle yüzlerce kitap üreten İzgü adına, Bilgi Yayınevi'nin düzenlediği gülmece öykü yarışmasının ikinci ödülünü Afşar Çelik kazandı. (Bilgi Yayınevi)


Ortak noktaları kadın olmaları

Latife Tekin'den Muinar. Kitap, kendisine ses verdiği Elime sayesinde, başka zamanlarda başka başka insanların hikâyelerini dillendiren bir ruh, bir iç ses. Dayak yiyenler, hor görülenler, köleler, tanrılara kurban edilenler kimler yok ki ses verdiği bu insanlar arasında. Ancak ortak noktaları, elbette hepsinin birer kadın olması… (Can Yayınları)


Kendi hayatımızı yaşamak

Şafak Altun'tan Uyumsuzlar-İnsanlığa Yön Verenlerin Hikâyesi. İnsanlığın bugün geldiğimiz aşamada bir “hayat tamircisine” ihtiyacı olduğu muhakkaktır. Biliyoruz ki, hem geldiğimiz hem de yarattığımız dünyayla bir uyumsuzluk sorunu yaşıyoruz. Başarısızlığımızın, mutsuzluğumuzun ve anlam arayışımızın temel nedeni de budur. Peki, ne yapmalı? Kontrolü elden bırakmadan bilimsel ve teknolojik gelişmelerden geri kalmamak için uyumlu, kendi hayatımızı yaşamak için de uyumsuz olmalıyız! İşte karşınızda dünün, bugünün ve geleceğin insanlığına yön veren uyumsuzların kısa bir hikâyesi. (Destek Yayınları)


Gizemli kadın kimin peşinde?

Aylin Doğan'dan Bram Stoker’ın Masası. Vampir efsanesini başlatan Drakula'yı Bram Stoker'a yazdıran kimdi? 19. yüzyılda Venedik operaları hangi aşk skandalıyla çalkalanmıştı? 1970'lerde İtalyan modasının merkezi Floransa'da yalnızca geceleri ortaya çıkan gizemli kadın kimin peşindeydi? Yazar, kitabında dünya edebiyatına damgasını vurmuş bir ismin daha sırrını açığa çıkarıp okurunu yeniden büyülü ve eğlenceli bir dünyanın içine çekiyor. (Doğan Kitap)


Resimde çok tuhaf bir şey vardı

E. Latimer'den Bryony Gray’in Lanetli Portreleri. Gözleri tuvale kilitlendi. Bu resimde çok tuhaf bir şey vardı. Kara lekelerden ibaret gözler veya açık, yuvarlak ağız değildi tuhaf olan, başka bir şeydi: Çoktan kurumuş olması gerekirdi ama resim hâlâ ıslaktı. Gaz lambasının titrek ışığı parladı. Resimdeki kadının gözlerinden siyah gözyaşları akmaya başladı. Bryony çekinerek uzandı ve kara lekelerden birine dokundu. Parmağına bir damla bile bulaşmamıştı ama boya, kadının suratından akmaya devam ediyordu. (Doğan ve Egmont Yayıncılık)


Öyküler için gerçek bir keşif

Hans Fallada'dan Kambur. Yazarın çeşitli gazete ve dergilerde yayınladığı öyküler yıllar yılı arşivlerin karanlığına gömülmüş, ta ki 2017'de yapılan bir araştırmaya kadar… Yazarın biyografisi üzerine yeni çalışmalar yürütülürken ortaya çıkan bu öyküler, edebiyat dünyası için gerçek bir keşif! Kitap, 1920-1940 dönemi Almanya'sının bir profilini çizerken, yoksulluk ve haksızlıklara karşın ayakta kalmaya çalışan bir toplumu anlatıyor. Yirmi dört öykü, yazara özgü gerçekçi, yalın ve duru anlatımla kaleme alınmış. (Everest Yayınları)


Arzular etrafında gelişen hikâyeler

Ferîdündin Attâr'dan İlâhînâme. Kitap, bir hükümdarın çocuklarına anlattığı hikâyelerden oluşur. Hükümdar, altı oğluna dünyada en çok arzu edip elde etmek istedikleri şeyleri sorar, onlar da sırasıyla cevap verir. Her biri insanın ihtiraslarından birini temsil eden arzular etrafında gelişen hikâyelerde, baba oğullarına bunların manasızlığını gösterir. Bu eser aynı zamanda Hz. Mevlâna’nın Mesnevî’yi yazarken en çok istifade ettiği kaynaklardan biridir. (Kapı Yayınları)


Sayılamayacak kadar çok hikâye var

Turgut Yasalar'dan Müsait Bir Yerde İnecek Var. Onlarca durak, yüzlerce yolcu, sayılamayacak kadar çok hikâye var. Yolcuların genci yaşlısı, zengini fakiri, zayıfı şişmanı; şoförlerin terbiyelisi küfürbazı, beyefendisi haytası, öfkelisi aşığı… Yazar, İstanbul'daki minibüs hatıralarından bazılarını derleyerek, birbirinden farklı hayatlarla, bu yolculuklar sayesinde tanışmamızı sağlıyor. (Karakarga Yayınları)


Yıkılacak kadar hassas bir ilişki

Sezgin Kaymaz'dan Geber Anne. Depremlere karşı durabilecek kadar sağlam, bir kanat hareketiyle yıkılacak kadar hassas bir ilişki. O aşkı hali tek hamlede nefrete dönüştüren bir şüphe. Sonrasında yeni hayatların olduğu bir ölüm… Ölüsü dirisiyle, Sarı'sı Çomar'ıyla, birliği felaketiyle, Ankaralı İsmailoğlu ailesinin zamandan bağımsız hikâyesi. (Kırmızı Kedi Yayınları)


Sürprizlerle dolu bir dedektif romanı

Kurtcebe Turgul'dan Bence Katil Öldürdü-Bir Hercule de Potasse Polisiyesi. Paris'in müstesna bir semtinde, ünlü bir işadamının cesedinin etrafında, kıymeti kendinden menkul bir dedektif, Çorum yöresi türküleri eşliğinde bir aşk, ünlü Türk casuslarının tam listesi, ev yoğurdu tarifi ve dahası… Tuhaf karakterler, lüzumsuz bilgiler, ilginç çizimler ve akla hayale sığmayan sürprizlerle dolu bir dedektif romanı. “Aptallığı dâhiyane bir vukufiyetle takdim eden, cinayeti kahkahayla buluşturan bir eser.” – Murat Menteş. (Mundi Yayınları)


Aşka ve tarihe dair inanılmaz macera

Tuna Kiremitçi'ten Selanik'te Sonbahar. Mustafa Kemal Paşa'nın 1919'da uğradığı suikast, Kurtuluş Savaşı'nın başlamasını önlemiştir. İki binli yılların Osmanlı İmparatorluğu, entrikaları ve baskıcı rejimiyle devam ederken, Şehzade'nin bile hayran olduğu pop yıldızı Atilla gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştur. Adli muhabir Fikriye, ünlü yıldızı bulmak için kişisel bir soruşturma yürütür. Genç kadının Atilla'nın son defa görüldüğü adaya yapacağı ziyaret ona, hem aşka hem de tarihe dair inanılmaz bir maceranın kapısını aralayacaktır! (Mona Kitap)


Kalpsiz bir ölüm makinesi

Martha Wells'ten Tüm Sistemler Çöktü-Katilbot Günlükleri. Kalpsiz bir ölüm makinesi olarak tam bir başarısızlık abidesiydim. Uzay araştırmalarının kurumsallaştığı bir gelecekte, araştırmalarda kullanılacak tüm malzemelerin Şirket'ten kiralanması gerekmektedir. Uzak bir gezegende, yüzey testi yapan bir grup bilim insanına da kendine “Katilbot” diyen ve kendi idari modülünü hacklediği için bilinç kazanmış bir GüvBirim androidi kiralanmıştır. (İthaki Yayınları)


Seçim yapmak zorunda

Nikolay Vasilyeviç Gogol'dan Portre. Genç ve yoksul ressam Andrey Petroviç Çartkov'un hayatı, bir resim dükkanında gerçeğe ürkütücü derecede benzeyen bir portreyle karşılaşınca değişir. Gizemli portre onu bir seçim yapmak zorunda bırakır. Ya dünyada sanatçı kimliğiyle bir yere gelmeye çalışacak ya da kolay yolu seçip, ün ve servet uğruna başkalarını taklit edecektir. (Remzi Kitabevi)


Güncel ve eğlenceli bir kitap

Thomas E. Wartenberg'ten Yeni Başlayanlar İçin Varoluşçuluk. Bu güncel ve eğlenceli kitapta yazar, insanın varoluşunun temelinde bulunan endişeleri keyifli bir üslupla ele alıyor: Nietzsche ve Camus'den Sartre ve Heidegger'e, efsanevi varoluşçu düşünürlerin fikirlerini açıklamak ve özgürlük, kaygı ve absürt gibi temel kavramları keşfetmek için klasik filmler, romanlar ve oyunlardan örnekler veriyor. Simone de Beauvoir ve Franz Fanon'ın, cinsiyet ve sömürge baskısını ortadan kaldırmak için varoluşçuluktan beslenen görüşlerine ayrı birer parantez açıyor. (Say Yayınları)


Milli Ordu’nun kurulmasına katkı

Sevim Dabağ'dan İstiklal Savaşı’nın Mali Kahramanı: Hasan Fehmi Ataç. Atatürk’ün Maliye Bakanı Hasan Fehmi Ataç, Milli Ordu’nun kurulmasında büyük katkı ve çaba gösterir. Cumhuriyetin kurulması ve kurumlaşması sürecinde önemli görevler üstlenir. Savaş yıllarında Maliye’nin düzene girmesinde etkin olur. Maliye Bakanlığı döneminde devlet gelirlerinin azlığına rağmen ordunun tüm ihtiyacını karşılar. Orduya kaynak bulur. Doğu ve Batı cepheleri için iki ayrı ordu defterdarlığı kurarak, subay maaşlarının düzenli ödenmesini ve masraflarının belgelendirilmesini sağlar. (Tarihçi Kitabevi)


İlginç saptamalar

Arno Gruen'den İtaate Karşı. İki genç balık yol boyunca yüzmektedir ve tesadüfen ters yönde yüzmekte olan yaşlı bir balığa rastlarlar. Yaşlı balık onlara başını sallar ve ‘Günaydın gençler, su nasıl?' diye sorar. Yazar itaat kavramını medeniyetimizin en temel sorunu olarak öngörürken bunun hastalıklı etkilerini günlük yaşamda, eğitimde, aile ilişkilerinde, politikada inceleyip ilginç saptamalarda bulunuyor. (Totem Yayınları)


Gülümsetirken düşündürüyor

Elif Yonat Toğay'dan Dinozorun Ayak Sesleri. Yazardan hayal gücünün sınırsızlığında gezinen, kahkaha garantili on gülmece öykü. Bu kitapta korkulacak bir şey yok, hayaller ve gülmeceye gelince çok! Çocukça duyguların izini sürerken, hayal gücünün aynasında devleşen yersiz korkuların anlamsızlığına değinen kitap, gülümsetirken düşündüren kitaplardan… (Tudem Yayınları)


Yakın siyasal geçmişe ışık

A. Kadir Paksoy'dan Zincirli Ördek. Kitap şairin öz yaşam öyküsünü anlattığı bir yapıt. Ama yazar aynı zamanda yaşam öyküsü ile bağlantılı olarak Türkiye'nin yakın siyasal geçmişine (1960'lardan 2000'lere) ışık tutuyor. Tıpkı Ortaçağ Avrupa'sında kilisenin halkın bilgisizliğinden ve saflığından yararlanarak varsıllaşırken halkın yoksullaşması gibi, bir Anadolu kasabasında da benzer bir olaya tanık oluyoruz. (Ürün Yayınları)


Doğallık ve yalınlıkla yazılmış şiirler

A. Kadir Paksoy'dan Şiirin Kıyılarında. “Karşılıklı konuşma ya da bir iç dökme rahatlığında, doğallık ve yalınlıkla yazılmış şiirler. Dize yapısı ve ses örgüsü bu rahatlığın düzyazıya dönüşmesini engelliyor. Yaşam ve ölüm olgularının sorgulandığı, yaşama sevincinin ağır bastığı, insanca bir yaşama özlemin dile getirildiği bir şiir dünyası.” – Ataol Behramoğlu. (Şiirden Yayınları)


Hititleri tarihi yasaları sanatı

Meltem Doğan Alparslan/Metin Alparslan'dan Hititler – Bir Anadolu İmparatorluğu. Kitapta, devlet yapılarını yaklaşık 450 yıl sürdürerek insanlık kültür tarihine pek çok yenilik getiren Hititlerin tarihini, yasalarını, sanatını, mimarisini, ekonomisini, siyasi, dini ve sosyal yaşamını irdeleyen ve her biri alanında uzman araştırmacılar tarafından kaleme alınan 22 makale okuyucuya sunulmaktadır. (Yapı Kredi Yayınları)

Son güncelleme: 07:59 - 12.05.2019