Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan özel tiyatrolara verilecek destekle ilgili yeni yönetmelik
Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan özel tiyatrolara verilecek destekle ilgili yeni yönetmelik
Kültür ve Turizm Bakanlığı, 'Özel Tiyatroların Projelerine Yapılacak Yardımlara İlişkin Yönetmelik'i yayınladı. Yönetmelikle birlikte özel tiyatrolara yapılacak yardım için gerekli kriterler yeniden düzenlendi.
Sercan MERİÇ
Kültür Sanat 10 Aralık 2018 - 10:27

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 1995 yılında yürürlüğe giren, ancak 2006 yılında yürürlükten kaldırılan “Özel Tiyatrolara Devlet Desteği Yönetmeliği”ni yeniden yayımladı. ‘Özel Tiyatroların Projelerine Yapılacak Yardımlara İlişkin Yönetmelik’te özel tiyatrolara yapılacak yardımlarla ilgili yeni düzenlemeler yapıldı. Yönetmeliğe göre profesyonel, amatör ve geleneksel tiyatrolar destek almak için her sezon bir kere Bakanlığa başvurabilecek. Başvurular e-devlet üzerinden yapılacak. Başvuru yapmak isteyen özel tiyatrolar, başvurudan önceki sezon sergiledikleri oyunların adını, yazarını, yönetmenini, sergilendiği yerleri ve izleyici sayılarını Bakanlığa bildirmek zorundalar.

PEDAGOG VE PSİKOLOG ŞARTI

Bakanlık yarıca çocuk ve gençlik oyunlarıyla ilgili de pedagog ve psikolog şartı getirdi. Yöentmelikte, bu oyunlarla ilgili şöyle denildi: “Çocuk ve gençlik oyunu projeleri için projenin uygunluğuna dair bir pedagog veya psikolog tarafından diploma numarası belirtilerek hazırlanmış raporun aslı ile raporu hazırlayan pedagog veya psikolog tarafından sayfaları imzalanmış oyun metni gereklidir.”

KOMİSYON DEĞERLENDİRECEK

Oyunlara verilecek yardımla ilgili 7 kişiden oluşan bir Değerlendirme Komisyonu oluşturulacak. Bu komisyonda Bakan Yardımcısı, Güzel Sanatlar Genel Müdürü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü ve Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünden Bakan onayı ile belirlenecek bir temsilci ile tiyatro alanında tanınmış kişiler arasından Bakanlıkça belirlenecek üç kişi yer alacak.

DEĞERLENDİRME KISTASLARI

Oyunların nasıl değerlendirileceği de yönetmelikte yer aldı. Yönetmeliğin 8. Maddesi’nda değerlendirme kıstasları şöyle sıralandı:
“- Başvuru sahibi özel tiyatronun varsa daha önce aldığı yardımları Yönetmelik ve Bakanlık ile yaptığı protokole uygun kullanıp kullanmadığı ve yardım aldığı projeleri gerçekleştirip gerçekleştirmediği.
– Başvurulan projenin tiyatro sanatına sağlayacağı katkı.
– Başvuru sahibi özel tiyatro tarafından gerçekleştirilen oyunların sanat seviyesi ve sahnelenmesindeki başarı düzeyi.
– Projenin Türk oyun yazarlarına ait bir eser olması.
– Tiyatro edebiyatına yeni oyunlar kazandırılması amacıyla başvurulan projenin yeni bir proje olması, daha önce başvuru sahibi veya diğer özel tiyatrolar tarafından sahnelenip sahnelenmediği.
– Başvuru sahibi özel tiyatronun bir önceki sanat sezonunda sahnelediği oyunlar ile özellikle birinci derecede kalkınmada öncelikli yörelerde gerçekleştirdiği etkinliklere ilişkin performansı.
– Değerlendirme Komisyonu tarafından her sanat sezonunda ek ölçütler belirlenebilir.”

Bir sezonda profesyonel tiyatrolar için yıllık en fazla 80 bin TL, amatör tiyatrolar için en fazla 18 bin TL, geleneksel tiyatrolar için ise en fazla 15 bin TL yardım yapılacak.

Son güncelleme: 10:32 - 10.12.2018