Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kurşunlar önce Bahadır’ı, sonra Hrant’ı vurdu
Kurşunlar önce Bahadır’ı, sonra Hrant’ı vurdu
Gazeteci-yazar Haluk Şahin’in 27 Ocak 1973’te Santa Barbara’da iki Türk diplomatın tuzağa düşürülerek öldürülmesini anlatan kitabının İngilizce çevirisi The Hate Trap raflarda...
Kültür Sanat 25 Nisan 2019 - 11:43

Mehmet Baydar ve Bahadır Demir'in öldürülmesi 20. yüzyılın en önemli suikastlarından biri olarak tarihe geçmişti. ABD'nin Kaliforniya eyaletinin Santa Barbara kentinde iki Türk diplomat tuzağa düşürülerek öldürüldü. Katil 77 yaşında Ermeni kökenli bir Amerikan vatandaşıydı. Ve bu saldırı, gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesine kadar uzanan kanlı bir terör dalgasının da ilk eylemiydi.

Araştırmacı-gazeteci, Emeritus Profesörü Haluk Şahin'in özel röportajlardan, tarihi araştırmalar ve FBI raporlarından yararlanarak bu terör dalgasını yazdı. Kırmızı Kedi etiketiyle yayınlanan The Hate Rap, okuru gerçeklerle yüzleştirirken bir yandan da polisiye tadında bir hikâye sunuyor.

ŞİDDET ORTAMINA KARŞI ÇIKIYOR

Irkçı söylemden titizlikle uzak duran bu eser, Türk-Ermeni ilişkilerini sistematik olarak zehirleyen, yalanlar ve ön yargılarla beslenen nefret diline ve bunun doğurduğu şiddet ortamına karşı çıkıyor.

Şahin, kitabın bir yerinde şöyle diyor: “Nefret sisinin içinden sıkılan kurşunlar önce Bahadır'ı sonra da Hrant'ı vurdu. İkisi de arkadaşımdı.”