Sözcü Plus Giriş

Lirik Prenses’i hakkını vererek yazdım

Yazar, Selda Terek Bilecen ile kitabı ‘Lirik Prenses Tezer’i konuştuk. Son zamanlarda ismi edebiyat dünyasında yayılan Tezer Özlü’yü kitabında anlatan Bilecen, biyografinin edebiyatın en zor ama en çok ilgi çeken dalı olduğunu belirtti.

Güncellenme: 01:18, 12/02/2017
Lirik Prenses’i hakkını vererek yazdım

Yazar, Selda Terek Bilecen ile kitabı ‘Lirik Prenses Tezer'i konuştuk. Son zamanlarda ismi edebiyat dünyasında yayılan Tezer Özlü'yü kitabında anlatan Bilecen, biyografinin edebiyatın en zor ama en çok ilgi çeken dalı olduğunu belirtti.

– Araştırma esnasında gün yüzünde olmayan enteresan bir bilgiye ulaştınız mı Özlü hakkında?
Google'da veya herhangi bir yerde bulamayacağınız pek çok bilgiye ulaştım. Bu hafiyelik gibiydi ve çok zevkli oldu. Bazı kitapları sahaflarda buldum.
– Gerçek Tezer Özlü hikayesine ne derecede müdahale ettiniz?
Tezer Özlü'nün hikayesine çok az müdahale ettim. Bir bakış, fonda çalan bir şarkı gibi zararsız ama tamamlayıcı öğeler benden… Onun hikayesine yüzde 99 sadık kaldığımı söyleyebilirim.
– Neden kurgu biyografi yazmayı tercih ettiniz?
Biyografik roman, edebiyatın en zor ama en ilgi çeken dalıdır da ondan. Araştırma, yaratıcılık ve zekanızı ortaya koyarsınız. Ama özgürce, ve hakkını vererek yazdığımı düşünüyorum.

Her cümlemi büyük bir dikkatle seçtim

– Özlü okuyanlar entelektüel kabul ediliyorlar. Siz de Özlü'nün yükselişi sebebiyle mi bu yazarı başrol oyuncusu seçtiniz?
Bu proje bana Destek Yayınevi tarafından önerildi. Başka bir seçim şansım yoktu. Araştırmak için zaman istedim. Tezer Özlü'nün yaşamını incelediğimde hemen evet diyemedim çünkü bu sıra dışı hayatı yazmak başıma işler açabilirdi. Her cümlemi çok dikkatli seçmeliydim.