Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Mars ve yapımcılar arasındaki sinema kriziyle ilgili Bakan’dan flaş açıklama
Mars ve yapımcılar arasındaki sinema kriziyle ilgili Bakan’dan flaş açıklama
Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy, Mars Cinema Group ile yapımcılar arasındaki krizle ilgili "Meclis’e önerilerimizi gönderdik" dedi.
Kültür Sanat 8 Ocak 2019 - 12:02

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Mars Cinema Group ile yapımcılar arasındaki krizle ilgili TBMM’ye önerilerini gönderdiklerini belirtti. Krize dair açıklama yapan Ersoy, “Meclis’e önerilerimizi gönderdik. Bizim önerdiğimiz şekilde yasa geçerse bilet tartışması kalmayacak. Promosyonlar içinde bazı eşit olmayan uygulamalar yapılmaya başlanmış bunu da düzenlememiz gerekiyor. Bunun eşit sağlanması gerekiyor. Meclis’e önerilerimizi gönderdik, tartışılacak. Önemli olan hasılatın eşit şekilde dağıtılmasını sağlamak. Promosyonla yapılan indirimlerde biletin fiyatını aşağı çekiyorsanız net hasılatta eşitliği bozmuş oluyorsunuz önemli olan bunun giderilmesi. Bir sıkıntı kalacağını sanmıyorum özünde herkes mutlu olacak. Hasılat payı, vergiler çıktıktan sonra kalan eşit bir şekilde olacak. Bizim önerdiğimiz şekilde yasa geçerse bilet tartışması kalmayacak” dedi.

SİNEMACILARDAN “REVİZE” TALEBİ

Mars Cinema Group ile yapımcılar arasında çıkan kriz sonrasında Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz ve Şahan Gökbakar gibi isimler filmlerini vizyona sokmama kararı almıştı. Krizle ilgili yeni bir yasa tasarısı hazırlandı. Sinemacılar, dün yaptıkları açıklamada söz konusu yasayı olumlu bulduklarını, ancak tekelleşmenin önüne geçmek için bazı revizelerin yapılması gerektiğini belirtti. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan 5224 sayılı Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkındaki Kanun, yarın Meclis’te görüşülecek.


Son güncelleme: 13:40 - 08.01.2019