Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
MESAM’da görevden alınan yönetimden açıklama!
MESAM’da görevden alınan yönetimden açıklama!
Turizm ve Kültür Bakanlığı'nın Arif Sağ yönetimindeki MESAM yönetim kurulunu görevden almasına ilk açıklama yine üyelerden gledi. Cahit Berkay, her türlü hukuki haklarını kullanacaklarını ifade etti.
Kültür Sanat 6 Mart 2018 - 15:53

Üyeler, MESAM’da buluşarak, bir basın açıklaması düzenlediler. Açıklamaya Cahit Berkay, Metin Karataş, Ali Haydar Timisi, Ali Rıza Binboğa, Celal Ulusu, Ahmet Can Akyol, Ali Rıza Erdoğan ve Elif Nun İçelli katıldı. MESAM Yönetim Kurulu Başkanı Arif Sağ ile hastanedeki rutin kontrollerine gittiğinden dolayı toplantıya katılamadı.

‘500 BİN TL’NİN ÜZERİNDE ZARAR’

Cahit Berkay, yaptığı açıklamada, geçici yönetim atanmasına dair bakanlıkça uygulanan usülün, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na aykırı olduğunu belirterek, “9 binin üzerinde üyesi bulunan ve genel kurulun yapılacağı salon, konaklama ve diğer alanlarla ilgili hizmet alımları gerçekleştirilerek, tüm yasal süreci tamamlanmış olan genel kurulun sadece başka bir tarihe ertelenmesi bile kurumumuza 500 bin TL’nin üzerinde maddi yük getirecek. Mevcut yönetim kurulu üyelerimizin yerine atanan geçici yönetim kurulunda, son 2 yıllık dönemde MESAM yönetiminde yer alan ve tüm kararlarda imzası bulunan kişilerin bulunması, meslek birliğimiz içindeki anlaşmazlıklarla ilgili, ne yazık ki bakanlığın da taraf olduğunun bir göstergesidir. Tüm bu yukarıda sayılan hukuki gerekçelerle yapılan işbu idari işlemin hukuka aykırı olduğunu, her türlü yasal hakkımızı saklı kalmak kaydı ile basına ve kamuoyuna duyururuz” dedi.

Öte yandan MESAM’a atanan kayyum yönetiminin görev dağılımının yapıldığı, yeni yönetim kuruluna başkan olarak Yavuz Bingöl’ün seçildiği ifade edildi.