Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Okuldaki camların kırılışı, Galatasaray’ın doğuşu demek
Okuldaki camların kırılışı, Galatasaray’ın doğuşu demek
Araştırmacı yazar Melih Şabanoğlu’nun kaleme aldığı “Kuruluş: Mekteb-i Sultani’den Galatasaray Spor Kulübü’ne Türkiye’de Futbolun Erken Çağı”, İstanbul’da 1904 ila 1907’de gerçekleşen spor faaliyetleri ile kulübün doğuşuna ışık tutuyor.
Kültür Sanat 6 Aralık 2018 - 11:45

Melih Şabanoğlu'nun yazdığı kitap, anekdotlar, gazete kupürlerinden alıntılar, hatıratlar ve birçok tarihi fotoğraf eşliğinde Galatasaray Kulübü'nün doğuşunu anlatıyor. Yazar, “1905 yılında Galatasaray Kulübü'nün kurulmasını ve sonrasında ayakta kalmasını ne sağladı?” diye soruyor ve “Bugüne dek elimizde sadece üç kurucunun hatıraları bulunuyordu; Ali Sami Yen, Abidin Daver ve kısmen Bekir Sıtkı Bircan. Bu çalışma sırasında iki kurucunun daha hatıralarına ulaşıldı; Asım Tevfik Sonumut ve Refik Cevdet” diyor.

kurulus-mekteb-i-sultaniden-galatasaray-spor-kulubune-turkiyede-futbolun-erken-cagi-1
Osmanlı'da futbolun ilk olarak rugby kurallarıyla oynandığını söyleyen Şabanoğlu, şöyle devam ediyor: “Bilinen ilk futbolcular Britanyalılar, elimizdeki kayıtlara göre de futbolun ilk kez oynandığı yer İstanbul. İstanbul'daki Britanya kolonisinde ilk futbol maçları 1880-1900 yıllarında oynanıyor. Ancak sonraki senelerde ‘association futbol’ hâkim oluyor. Tam da bu aşamada devreye Ali Sami Yen giriyor. Yen, 18 yaşındayken Moda Çayırı'nda İngilizlerin modern futbol kurallarıyla oynadığı bir futbol maçını seyrediyor. İlk oyunlarımız futboldan başka her şeye benzerdi. Top ortaya fırlatılır, bütün çocuklar üstüne hücum ederdi… Futbol, kurallar bakımından association futbola oldukça yaklaştı. Mekteb-i Sultani'de 1905-1906 eğitim yılında futbol faaliyetleri bir hayli yoğun geçiyor. Mektepliler ilk kez bir futbol maçı seyrediyor. Imogene-Moda maçını izleyen öğrenciler, Moda Kulübü ile maç yapmak istiyor, işte bu süreçte de ilk forma, logo ve isim ortaya çıkıyor.”

“Kuruluş: Mekteb-i Sultani'den Galatasaray Spor Kulübü'ne Türkiye'de Futbolun Erken Çağı”nda kulübün kuruluşunu, modern futbolun gelişimini ve bu sürece kimlerin katkısı olduğunu tarihi kayıtlar eşliğinde okuyacaksınız.

Son güncelleme: 17:45 - 06.12.2018