Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Penguen’den açıklama: Mutlaka buluşacağız
Penguen’den açıklama: Mutlaka buluşacağız
2002'de yayın hayatına başlayan Penguen'in kapanacağını açıklamasının etkileri devam ediyor. Dergi, yayınladığı son açıklamayla yayın hayatına tamamen son vermeyeceğini, bundan sonra başka mecralarda mizahseverlerle buluşacağını da müjdeledi.
Kültür Sanat 27 Nisan 2017 - 12:55

2002 yılından bugüne dek yayınlanan, mizahın önde gelen dergilerinden birisi olan Penguen’in kapanma kararı almasının yankıları sürüyor. Dergiden yapılan açıklamada, üç sayı daha yayına devam edileceği belirtilerek, şöyle bir açıklama yapıldı:

“Penguen, 2002'de kanat takıp çıktı yola. Neler atlattık yıllar içinde, siz iyi biliyorsunuz, çünkü hep yanımızdaydınız. Kanatlarımızda hep sizin rüzgarınız vardı. Derdimiz özetle şu: Artık dergi okumuyoruz, dergi okuma alışkanlığını kaybettik. Mesele sadece mizah dergileri de değil. Bütün dünyada basın hızla küçülüyor. Önce internet, ardından akıllı telefonlar hayatımıza girince dergi, gazete okuma alışkanlığı yavaş yavaş azaldı. Ama durum bu, keşke dergi Facebook'taki like'larla çıkabilseydi. Şu yaşadığımız zorluklar da yeni değil, aslında yıllar önce zorlanmaya başladık. Özveriyle ancak buraya kadar gelebildik. Basın dünyada küçülüyor dedik, ama bizim memlekette işler biraz daha zor. Özgürlük alanı gittikçe daralırken gazetecilerin işi zorlaşıyor, mizahçıların da işi kolaylaşmıyor. Biz yine de bu ortamda kendimizce nefes olmaya çalıştık.

‘BIRAKMAYA NİYETİMİZ YOK’

Sevdiğimiz dergimizi de sevdiğimiz şekilde yapmak istiyoruz. Hayal ettiğimiz kalitede yapamayacaksak da yapmamayı tercih ediyoruz. Karikatür de mizah da bir şekilde devam edecek. Özündeki aykırılığı da muhalifliği de koruyacak. Biz yazıp çizmeyi çok seviyoruz, bırakmaya da niyetimiz yok.

penguenapp‘DAHA NE İSTEYELİM SİZDEN?’

Öte yanda da derginin kapanacağını duyunca bizimle birlikte üzülen okurlarımız var. Yüzlerce destek mesajı aldık. Ne yapabiliriz diye soranlar, maddi destek önerenler… Düşünmeniz yeter. Yine de bunlar geçici çözümler olacaktır. Dedik ya, mesele, okuma alışkanlığını kaybetmiş olmamız. Bu dergi bağımsız bir yayın olarak çıkmaya başladığından beri zaten sadece okurların desteğiyle buraya kadar gelebildi. Bugüne kadar sizden aldığımız bu destek bizim için yeterlidir. Çok sağ olun… Daha ne destek isteyelim sizden?


‘PENGUEN APP’TEN BİZİ DESTEKLEYEBİLİRSİNİZ’

Unutmadan, Penguen ismini de kimseye vermiyoruz, satmıyoruz. Bu macera bitiyor ama mutlaka başka maceralarda görüşeceğiz. Belki biliyorsundur, Penguen App diye bir uygulamamız var. Biz orada eğlenmeye devam ediyoruz, sizi de bekleriz. Sevgili okurumuz, arkadaşımız, daha önce seni ne kadar çok sevdiğimizi söylemiş miydik? Seni çok seviyoruz. Her şey için teşekkürler. Bizi desteklemek istiyorsan son sayılarımızı al ve ücretsiz olan uygulamamız Penguen App'i yükleyip, bizi oradan takip etmeye devam et.”
erdilyasaroglu‘MİZAH DERGİLERİNİN DEĞERİNİ BİLİN’

Derginin kurucularından ve sevilen çizerlerinden Erdil Yaşaroğlu da, Twitter’dan paylaştığı mesajlarda son 3 sayıya girildiğini ifade ederek, “Üzgünüm, çok güzel maceralar yaşadık seninle birlikte. Birlikte güldük, birlikte direndik, birlikte eğlendik. Hayatımın üçte biri Penguen’le geçti. Şimdi ondan ayrılmak tabii ki zor geliyor. Tamam, duygusala bağlamayacağım. O kadar kötü değil aslında. Karikatür kaybolan mesleklerimiz arasında değil henüz. Sadece mecra değiştiriyoruz. Biz yine çizmeye devam edeceğiz. Desteğe devam etmek isteyenlere de iki şey söyleyebilirim. Karikatürlerimizi bizim kendi resmi hesaplarımızdan ve PenguenApp’den oku. Biz orda çizmeye devam edeceğiz. İkincisi de yayına devam eden mizah dergilerimizin değerini iyi bil. Sev, oku. Bu kadar. Ben buralardayım. Görüşürüz sonra” dedi.