Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Polinezya’ya yerleşen ilk insanların nereden geldiği belli oldu
Polinezya’ya yerleşen ilk insanların nereden geldiği belli oldu
Tonga ve Vanuatu Pasifik Adalarının ilk yerleşimcilerinin nereden geldiği belli oldu. Yeni gen analizleri, ilk yerleşimcilerin 2 bin 300 ve 3 bin 100 yıl önce Tayvan ve Kuzey Filipinler’den geldiklerini ortaya koydu. 
Kültür Sanat 15 Temmuz 2017 - 13:00

Arkeofili’nin haberine göre, Güney Büyük Okyanus’ta yer alan Vanuatu Adası'nda bulunan yaklaşık 3 bin 000 yıllık kafatasından alınan DNA, Polinezya'ya yerleşen ilk insanların Tayvan ya da Kuzey Filipinler'den geldiklerini ortaya koydu. Söz konusu kafatası, Polinezya'yı kolonileştiren Lapita tarafından yapılmış bir yapıda bulundu. Adalarda bulunan iskeletlerden alınan DNA’lar, söz konusu yerlerin nasıl kolonileştirildiğini açıklamaya da yardımcı olacak.

İLK YERLEŞEN İNSANLAR

Avustralya Ulusal Üniversitesi'nden arkeolog ve antropolog Matthew Spriggs, Vanuatu'da bulunan insanların Asya soyundan geldiklerini belirterek, “Doğrudan Tayvan ve belki de Kuzey Filipinler'den geldiler. Başka insanların bulunduğu yerleri es geçtiler ancak Vanuatu'ya vardıklarında, orada kimsecikler yoktu. Bunlar oraya yerleşen ilk insanlar oldu” dedi.

GÜÇLÜ İDEOLOJİLERLE YOLA ÇIKMIŞ OLABİLİRLER

Spriggs, bu inanılmaz yolculuğun nedenini tam olarak açıklayamadıklarını anlatarak, “Fakat bir takım güçlü ideolojiler onları bu yolculuğa itmiş olabilir” açıklamasını yaptı. Yapılan gen analizlerinde Polinezya insanının, Papualılar gibi, Melanezyalılardan miras kalan bazı genler taşıdığı saptandı. Papualıların DNA'sı Polinezya gen havuzuna yaklaşık bin 200 ile 2 bin 000 yıl öncesinde girdi. Bu da Papualılar, Lapita kültürü yerleştikten sonra geldiğini ve yerli nüfus ile kaynaştığını ortaya koydu.