Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
TRT’nin şarkı yasağına bir tepki de Mehmet Güreli’den geldi
TRT’nin şarkı yasağına bir tepki de Mehmet Güreli’den geldi
Darbe döneminde sansürün merkezi olan TRT’de yasakların yeniden gündeme gelmesi tüm Türkiye'de büyük şaşkınlık yarattı. Birçok ünlü ismin şarkılarının yasaklı listesine alınmasına sanat dünyasından tepki yağıyor.
Sercan MERİÇ
Kültür Sanat 28 Şubat 2018 - 17:23

12 Eylül döneminde ‘Lambaya Püf De’ şarkısı erotik, Musa Eroğlu’nun ‘Yolun Sonu Görünüyor’ türküsü intiharı özendirici, Orhan Gencebay’ın ‘Batsın Bu Dünya’ adlı parçası ised üzene isyan olarak nitelenip yasaklanmıştı. CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, TRT KİT Alt Komisyonunda yasaklanan program ve şarkıları sordu. TRT yönetimi tarafından verilen yanıtta ‘Akıl Çıkmazı’, ‘Dört Duvar Özgürlük’ isimli programların ve 142 Türkçe, 66 Kürtçe şarkının yasaklandığı belirtildi. Yasaklanan şarkıların listesi şok etkisi yaratırken bazı sanatçılar yasaklara karşı tepkisini dile getirirken bazıları ise susmayı tercih etti. Onur Akın, Mehmet Güreli gibi isimler açıklama yaparken, Demet Akalın tepkisini Twitter’dan dile getirip yasağı TRT’ye sordu.

Usta sanatçı Mehmet Güreli’nin konuya yönelik açıklaması ise şu şekilde: 

“Kimse Bilmez'in 30 tane cover'ı var. Eskiden de yasaklamak için bir neden bulurlardı. Eskiden bu işi müzisyenler denetlerdi. Şarkılar yayınlanmazdı. Nedenleri ne ona bakmak lazım. Yasaklarla ilgili düşünmek bile istemiyorum. Bunlar aşıldı diye biliyordum. Birilerine yapıyorlarsa benim şarkıma da yaparlar. Şarkım o yasaklı listesine girmese de aynı şeyi söylerdim. Mesela şişirilen şarkılar var, ama kimse dinlemiyor.

“KÖTÜLÜKLERE HOŞT DEMEK YASAK” 

TRT’nin yasaklarına en sert tepki ise sanatçı Kalben’den geldi. Kalben Sözcü’ye verdiği görüşte şu ifadeleri kullandı:  Ülkemizde dertlere, kötülüklere, kalpsizlere hoşt demenin ve sevdiğinle sevişmenin yasak olduğunu bir kez daha anlıyorum. Öyle olmayan, adil ve aşktan, tutkudan, severek üretmekten beslenen bir düzen diliyorum”…

Kalben
Son güncelleme: 18:02 - 28.02.2018