Sözcü Plus Giriş

Van’daki kazılardan Urartular’a ait ayak izi bulundu

Van Kalesi'nin güneyinde yar alan eski Van şehrindeki kazılarda Urartu soylularının yaşadığı bir komplekste ayak izine rastlandı. Bölgede yapılan kazılarda ilk defa doğrudan insana ait bir iz ortaya çıkarılmış oldu. 

Güncellenme: 17:49, 14/08/2018

Van Kalesi’nin güneyinde yer alan eski Van şehrindeki höyük ve sitadel (Genellikle sur duvarlarıyla çevrili, bir saldırı anında koruma amaçlı kullanılabilen yukarı şehir) alanda yürütülen kazı çalışmalarıyla kentin 7 bin yıl öncesine uzanan tarihi, yaşamsal özellikleri ve ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin mimari özellikleri gün yüzüne çıkartılıyor.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında yürütülen kazılarda, Urartu soylularının yaşadığı belirlenen alanda ayak izine rastlandı.

‘AYAK İZİNİN MANEVİ ÖNEMİ ÇOK BÜYÜK’

Konyar, 2015 yılından bu yana kalede kazıların devam ettiğini ve bu yılki kazılarda Urartu soylularının yaşadığı komplekste bir ayak izine rastladıklarını anlatarak, “Bu kompleksteki kerpiç duvarları açarken Urartu soylusuna ait olduğunu düşündüğümüz 26 santimetre uzunluğunda ve 36 numara olduğunu tespit ettiğimiz bir ayak izini gün yüzüne çıkardık. Bölgede yapılan kazılarda ilk defa doğrudan insana ait bir izin ortaya çıkarılması çok önemli” dedi.

Ayak izi yapısının antropologlarca inceleneceğini anlatan Konyar, “Yapılan incelemelerin ardından ayağın yapısıyla ilgili bir tespit ortaya konulabilir. Ayak izi şu an bulunduğu yerden kesilerek alındı. Laboratuvarda gerekli incelemelerin ardından müzeye teslim edilecek. Bu ayak izinin manevi anlamda önemi büyük. Çünkü Urartular’a ait bir iz” diye konuştu.

urartu-ayak-iziAA

İlginizi ÇekebilirNuh'un Gemisi raporu: Gövdeyi gördük ve arkeolojik çalışma başlatılmalıNuh'un Gemisi raporu: Gövdeyi gördük ve arkeolojik çalışma başlatılmalı
Yayınlanma Tarihi:17:22,