Yeni gelenek: Dijital gelecek

SÖZCÜ yazarları Burak Göral ile Rahşan Gülşan, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde gerçekleştirilen 'Yeni Gelenek Dijital Gelecek Konferansı'nda kendi dijital deneyim anlattı. 

Yeni gelenek: Dijital gelecek

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi, Yeni Gelenek Dijital Gelecek Konferansı'na SÖZCÜ yazarları Burak Göral, Rahşan Gülşan ile Yekta Kopan ve Ceyhun Yılmaz katıldı ve kendi deneyim ve dijital projelerini katılımcılarla paylaştılar.

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi son sınıf öğrencileri, 13 Aralık Çarşamba günü dijitalleşen yeni iletişim çağını, uzman isimlerden dinlemek üzere Yeni Gelenek Dijital Gelecek Konferansı'nı düzenledi.

İletişim disiplininin ve konferansın çıkış noktasının Betül Mardin olduğunu vurgulayan İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Nalçaoğlu, kürsüye açılış konuşmasını yapmak üzere Türkiye'nin ilk halkla ilişkiler uzmanlarından Betül Mardin'i davet etti. İletişim duayeni Mardin, konuşmasında öğrencilere “Başarılı olmak için azimli ve korkusuz olun. İnandığınız yolda ilerleyin” öğüdünü verdi. Konuşmasının ardından duayenin 90'ıncı yaş gününü kutlamak için küçük bir sürpriz ile pasta da kesildi.

Hiç eskimeyen hikaye İlginizi Çekebilir Hiç eskimeyen hikaye
Konferansın Serbest Dijital Kürsü Bölümü'nde ilk konuşmacı Yekta Kopan, içinde bulunduğumuz dünyanın bir temsiller dünyası olduğuna dikkat çekerek, “Mutlak değil, muğlak bilgi çağında olduğumuzu unutmamalıyız. İletişim araçlarının kullanım oranları bugün hala hepimizi şaşırtıyor. Oysa ki çocuklar şaşırmıyor, onlar üretmeye devam ediyor. Hayatımızın en büyük kurmacasını yaşıyoruz. Gerçeklik ekseni üzerinde konuşmamız mümkün değil. Artık hepimiz kurguladığımız dünyanın başrolüyüz, yeni bir varlık oluşturuyoruz ve bunu pazarlıyoruz. Kaç like aldığımız hayatımız oluyor” dedi.Konferansta radyo ve TV programcısı Ceyhun Yılmaz, iletişimin ilk çağlardan günümüze dek olan eğlenceli yolculuğundan bahsederken; Rahşan Gülşan da kendi deneyimlerinden yola çıkarak dijital çağa ayak uydurmanın önemini vurguladı.“Dijital Dünya'da Çocuk Olmak” konusunun işlendiği ikinci oturumda ise çocuklar için hak temelli bakış açısı ve dijital dünyada güvenli kalmanın yolları konuşuldu. Oturumda ayrıca dijital yerli ve dijital göçmen kavramları, çocukların sosyal medya kullanım hakkı ve hayatın, görsel dünyanın çocuklarına filmler üzerinden nasıl anlatıldığı tartışıldı.

Bu robot yaşlılara şefkat gösterecek! İlginizi Çekebilir Bu robot yaşlılara şefkat gösterecek!